Lasīšanas laiks: 3 min
“Pirmās pazīmes, ka kaķim kaut kas nav kārtībā – viņam zūd apetīte un parādās mazkustība, depresija. Kaķis neizrāda sāpes, viņš dzīvo savā nodabā, visu dienu guļ,” sarunā ar portālu “Valmieras Ziņas” sacīja veterinārārsts Nikolajs Oborins, kurš trešdien, 9.septembrī, Valmierā “Purina One” sociālās kampaņas laikā sniedza konsultācijas kaķu saimniekiem.
“Tas ir mīts, ka mājas kaķi nav jāvakcinē. Pat, ja kaķis paliek mājās, nenozīmē, ka saimnieks paliek mājās. Saimnieks ar drēbēm un apaviem var ienest jebkādus vīrusus un parazītus.”
Slimo visi dzīvnieki, taču, kā norādīja N.Oborins, profilaksei un regulārām pārbaudēm tik un tā ir liela nozīme. Kaķiem pirmajos divos mēnešos jāsaņem pirmā pote pret vīrusu saslimšanu, pēc mēneša šī pote jāatkārto un jāpotē kaķis arī pret trakumsērgu. Nākamreiz jāpotējas tikai pēc gada.
Vismaz divreiz gadā jādod kaķim prettārpu zāles un no pavasara līdz rudenim jāpalīdz cīnīties pret blusām.
“Pret blusām nevajag izturēties nevērīgi, jo blusas pārnēsā tārpu oliņas, līdz ar to saimnieka nevērība pret blusām kaķim var sagādāt jau divas veselības problēmas vienlaicīgi,”
atzīmēja speciālists.
Tāpat obligāti jāpārbauda kaķa ausis, jāseko līdzi, vai viņš tās nekasa. Arī apetītei un aktivitātēm jāseko līdzi. Būtu vēlams ik pa laikam nodot asins analīzes.
Pēdējā laikā visbiežāk sastopamās slimības runčiem ir tā saucamais FUS (Feline Urological Syndrome) jeb urīnceļu slimība:
“Ja saimnieks redz, ka kaķis nevar pačurāt, nedrīkst gaidīt ne mirkli, uzreiz jādodas pie ārsta.”
Bieži sastopama problēma kaķiem ir blusu alerģiskais dermatīts. Kaķis daudz kasās, viņam sāk zust apmatojums un uz ādas parādās kreveles. Vēl kaķi mēdz spēlēties ar mazām mantiņām, diedziņiem, rotājumiem, un tos norīt.
N.Oborins uzsvēra, ka būtu ieteicams kaķus arī kastrēt. Runčus var kastrēt no gada vecuma, bet kaķenes jau no 8 mēnešu vecuma.
“Runājot par kaķa uzturu, tas ir mīts, ka kaķim būtu jāēd zivis un jādzer piens. Piena produktus vispār neiesaku lietot, jo tur ir ļoti daudz tauku. It sevišķi tas attiecas uz kastrētiem kaķiem, jo pēc kastrēšanas kaķim izmainās vielmaiņa, viņš paliek mazāk aktīvs, un pārāk taukaina barība viņu padarīs resnu. Tāpēc kastrētam kaķim labāk dot tieši viņam paredzēto barību,” paskaidroja N.Oborins.
Viņš gan piebilda, ka mājas pārtiku kaķim drīkst dot, taču bez garšvielām, sāls un pipariem, turklāt šādai pārtikai jāpievieno kaķim nepieciešamie vitamīni. Sausajā kaķu barībā un konservos šie vitamīni jau ir pievienoti.
Vecāki kaķi jāuzmana vēl vairāk. Vecumdienās kaķim krītas imunitāte un, gluži kā cilvēkam, parādās svara, sirds, nieru, locītavu problēmas.
Speciālists atgādina – dzīvnieka uzturēšana prasa finanses. Regulāra profilakse maksā daudz lētāk nekā ielaistu slimību ārstēšana. Jābūt atbildīgam par dzīvnieku, kuru esam pieņēmuši.
Sociālo kampaņu Valmierā un citur Latvijā atbalsta SIA “Nestle” zīmols “Purina One”.