Lasīšanas laiks: 3 min
Valdība sēdē otrdien atbalstīja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos noteikumu projektus, kas nosaka Latvijas un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtību skolu apgādei ar augļiem un dārzeņiem jeb programmai “Skolas auglis un piena produktu piegādei izglītojamiem vispārējās izglītības iestādēs jeb programmai “Skolas piens”, aģentūrai BNS pavēstīja ministrijā.
Tajā norādīja, ka noteikumu projekta par programmu “Skolas auglis” mērķis ir sekmēt daudzveidīgu dārzeņu un augļu porciju un asorti pieejamību 1. līdz 9.klases skolēniem, tai skaitā bioloģisku augļu un dārzeņu pieejamību.
“Ņemot vērā augļu un dārzeņu nozares nevalstisko organizāciju ierosinājumu, jaunie nosacījumi paredz programmas “Skolas auglis” produktu sarakstu papildināt ar ķirbjiem. Līdz šim, īstenojot programmu, skolēniem tika dalīti integrēti vai bioloģiski audzēti svaigi augļi (āboli, bumbieri, lielogu dzērvenes) un dārzeņi (kāposti, kolrābji, burkāni, kāļi) vai šo produktu asorti. Lai nodrošinātu daudzveidīgu produktu pieejamību skolēniem, jaunā kārtība paredz, ka izdales periodā katram skolēnam katru mēnesi ir jāsaņem gan augļi, gan dārzeņi, ja attiecīgajā mācību iestādē netiek nodrošināti augļu un dārzeņu asorti,” klāstīja ZM.
Tāpat noteikumu projekts paredz nosacījumus attiecībā uz produktu izdali, lai nodrošinātu skaidru atbalsta apmēra sadali starp programmā iesaistītajām personām – produktu ražotāju, pašvaldību vai izglītības iestādi un saimnieciskās darbības veicējiem, kas nodrošina ēdināšanu vispārējās izglītības iestādē.
Noteikumu projektā tiek saglabāts nosacījums, ka zemkopības ministra izveidota komisija noteiks atbalsta likmes par skolai piegādātu fasētu un nefasētu produktu porciju. Papildus šīm likmēm var tikt piešķirtas piemaksas par asorti, kas sastāv no divu veidu augļiem un viena veida dārzeņiem vai divu veidu dārzeņiem un viena veida augļiem. Tāpat piemaksas var tikt piešķirtas par porciju, kas pilnībā sastāv no bioloģiskiem produktiem, kā arī par produktu piegādi skolām, kurās nav vairāk kā 150 izglītojamo un kuras atrodas ārpus pilsētām – Daugavpils, Jēkabpils, Jelgavas, Jūrmalas, Liepājas, Rēzeknes, Rīgas, Valmieras, Ventspils.
Vienlaikus noteikumu projekts nosaka, ka pašvaldībām vai izglītības iestādēm produktu piegādātāji ir jāizvēlas saskaņā ar normatīvajiem aktiem par publisko iepirkumu.
Savukārt noteikumu projekts par programmu “Skolas piens”, pēc ZM paustā, veicinās optimālu budžeta izlietojumu, rodot līdzekļus augstākām kvalitātes prasībām atbilstoša piena piegādei, kā arī veicinās bioloģiskā piena pieejamību pirmsskolas un 1. līdz 9.klases skolēniem.
“Lai veicinātu bioloģiski ražotā piena piegādi programmā “Skolas piens”, jaunā atbalsta piešķiršanas kārtība paredz, ka pienam, kas ražots atbilstoši bioloģiskās lauksaimniecības shēmas prasībām, var tikt piemērota papildu piemaksa. Tāpat jaunā atbalsta piešķiršanas kārtība nosaka tādus valsts līdzfinansējuma noteikšanas principus, kas pamatoti ar reālo tirgus situāciju attiecībā uz svaigpiena iepirkuma cenām un pasterizēta piena ražošanas un piegādes izmaksām. Noteikumi paredz, ka valsts līdzfinansējuma likme (par vienu litru produkta) būs mainīga pa ceturkšņiem, pamatojoties uz trīs iepriekšējo mēnešu vidējās svaigpiena iepirkuma cenas līmeni, kā arī uz kārtējam mācību gadam noteikto pārējo izmaksu (pārstrāde, piegāde u.c.) līmeni,” klāstīja ZM.
Pēc tajā vēstītā, jaunajā kārtībā ietverts arī nosacījums par atšķirīgu valsts līdzfinansējuma likmi atkarībā no tā, vai piens tiek piegādāts ne vairāk kā 250 mililitru iepakojumā (vienas porcijas iepakojumā) vai vairāk nekā 250 mililitru iepakojumā, no kura var iegūt vairāk par vienu porciju. Plānots, ka tādējādi tiks veicināta individuālai izdalīšanai vairāk piemērotā tilpumā fasēta piena piegāde, kas atvieglos produktu izdalīšanu izglītojamiem.