Lasīšanas laiks: 4 min
21.augustā noslēdzās Valmieras pilsētas pašvaldības skolēnu 2015.gada vasaras nodarbinātības pēdējais – ceturtais posms, kura laikā tika nodarbināti 69 skolēni. Šajā posmā vislielākais skolēnu skaits darbojās Valmieras pilsētas pašvaldības Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldē, veicot pilsētas labiekārtošanas darbus, informē Maira Andžejevska, Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste.
Tāpat skolēni darbojās Valmieras muzejā, Valmieras integrētajā bibliotēkā, Vidzemes Olimpiskajā centrā, Vidzemes slimnīcā, Valmieras pilsētas pašvaldības izglītības iestādēs, Valmieras Bērnu sporta skolā un pansionātā „Valmiera”.
“Bērni bija jauki, atsaucīgi un ļoti centīgi. Mēģinājām savus “darbiniekus” uzmundrināt un pateicībā ik pa laikam sagādājām mazus, taču jaukus pārsteigumus, kuri jauniešus ļoti iepriecināja. Viens caur otru viņi saliedējās un pamazām izveidojās par vienotu komandu,”
stāsta Jāņa Daliņa viesnīcas SPA vecākā administratore Zeltīte Pitura.
Rīts sākās ar baskāju takas un viesnīcai piegulošās teritorijas sakopšanas darbiem, trušu barošanu un izvešanu pastaigā, tika uzkopti viesnīcas viesu numuri, taču ar jo īpaši lielu rūpību jaunieši vāca dažādas zālītes un ārstniecības augus, kurus žāvēja un grieza, lai baskāju takas viesi pēc piecu maņu baudīšanas varētu atjaunot spēkus, palutinot savas pēdas zāļu vanniņās. “Ar Valmieras pilsētas pašvaldību mums ir izveidojusies ļoti laba sadarbība un ļoti ceru, ka pašvaldība šo projektu turpinās arī nākamgad”.
Savukārt Valmieras bibliotēkā 19 skolēni šovasar iesaistījās dažādu darbu veikšanā divās bibliotēkas nodaļās – bērnu apkalpošanas un pieaugušo apkalpošanas nodaļās.
“Vasaras beigās mēs, bibliotekāri, secinājām, ka šo akciju jau uztveram kā svarīgu darba audzināšanas misiju. Lielāko gandarījumu mums sniedz apziņa, ka jaunieši šeit ne tikai varēja nopelnīt, bet arī iegūt jaunas iemaņas un izpratni par to, kā funkcionē bibliotēka, kā tiek organizēta informācijas iegūšana un grāmatu, dokumentu kārtošana un meklēšana,”
stāsta Valmieras bibliotēkas pieaugušo apkalpošanas nodaļas vadītāja Olga Kronberga. Darbs ar skolēniem ļāvis arī bibliotēkas personālam apzināt savus iekšējos darba organizācijas jautājumus, ko nākotnē vajadzētu pilnveidot. Rudenī bibliotēkas darbinieki plāno apkopot skolēnu pašu uzrakstītās pārdomas par darbu bibliotēkā, lai ar tām iepazīstinātu arī valmieriešus.
Kā pastāstīja Valmieras Izglītības pārvaldes speciāliste izglītības jautājumos Sanita Loze, skolēniem šī projekta laikā bija iespējas iepazīt teju pilnu darba attiecību ciklu – sākot ar pieteikšanos, darba līguma parakstīšanu, mācoties izprast nodokļu samaksas kārtību un to apmēru un beidzot ar atbildīgu izturēšanos pret uzdotajiem darba pienākumiem. “Interese par skolēnu nodarbinātību vasaras brīvlaikā ir, tādēļ noteikti turpināsim iesākto arī nākamgad,” piebilst S.Loze.
Nodarbinātības pasākumus pašvaldībā koordinēja un kontrolēja Valmieras Izglītības pārvalde un Nekustamā īpašumu apsaimniekošanas pārvalde. Savukārt skolēnus darba laikā uzraudzīja darba vadītājs, tādējādi nodrošinot rūpīgu darba izpildi.
“Bērni ir ļoti dažādi – ir tādi, kuriem bija iemaņas un prasmes, taču ir arī tādi, kuri ar darba pieredzi saskārās pirmo reizi un kuriem bija grūtības ar disciplīnu un atbildību par uzdotajiem darba pienākumiem,”
stāsta Inese Kokenberga, Valmieras pilsētas Nekustamā Īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes ceļu būvinženiere. Lai izvairītos no pārpratumiem, kas rodas nezināšanas dēļ, I.Kokenberga iesaka vecākiem vēl pirms iesaistīšanās šajā programmā izvērtēt sava bērna gatavību uzņemties saistības.
“Aicinu kopīgi pārrunāt lietas, kas nepieciešamas, uzsākot darba gaitas, jo tas bērnam noderēs arī nākotnē – viņam radīsies dziļāka izpratne par darba tiesisko attiecību kārtību un norisi, kā arī par to, kas nepieciešams, lai sakārtotu dokumentus,”
piebilst I.Kokenberga. “Taču kopumā ar saviem darbiniekiem bijām ļoti apmierināti, bet paši jaunieši ieguvuši neatsveramu pieredzi.”
2015.gada vasaras nodarbinātībā kopumā darbojās 338 skolēni (tika iesniegti 367 pieteikumi) – 1.posmā strādāja 125 skolēni, 2.posmā – 75, 3.posmā – 69 un 4.posmā – 69 skolēni. Savukārt 2014.gadā Valmieras pilsētas pašvaldības piedāvātās darba iespējas vasaras brīvlaikā izmantoja 221 skolēns.
Skolēnu nodarbinātības pasākumu mērķis ir vasaras brīvlaikā radīt iespēju jauniešiem apgūt nepieciešamās darba pamatprasmes un iemaņas, iegūt darba pieredzi, lietderīgi pavadot vasaras brīvlaiku. Katrs posms ilga trīs nedēļas jeb 15 darbdienas, un katrā dienā skolēni strādāja ne vairāk kā četras stundas. Skolēni par paveikto saņēma atalgojumu un nodokļu samaksu atbilstoši noslēgtajam darba līgumam un saskaņā ar Latvijas Republikas normatīvo aktu prasībām.
“Valmieras Ziņu” sarunu ar dažiem no skolēniem iespējams lasīt šeit.