Lasīšanas laiks: 4 min
Vairāk Valmieras ielas padomju laikā fotogalerijā “Senā Valmiera – Padomju laiks”
Gundaram Rutkim kā tehniskam cilvēkam visam vajag atrast loģisku, katrā jautājumā saprast, kur tas “suns aprakts”.
“Tāds vēstures ziņkārīgais esmu bijis visu laiku,” Gundaru jau no mazotnes saistījusi vēsture. Tiesa, arī tur jābūt loģikai. Vairāk interesējot nevis sena vēsture, piemēram, Ēģipte, kur kāds var pateikt, ka tas noticis tad un tad, taču taustāmu pierādījumu tam nav, bet nesenāks periods – padomju laiki. Lai gan tas ir laiks, ko “visi zina, bet, kad konkrēti paprasa kādu lietu, sākas šaubīšanās”. Tā kā arhīvā saglabājušies dokumenti, šo laiku izpētīt ir vienkāršāk. Gundars Rutkis pēta Valmieras ielu nosaukumus, to rašanos un maiņas pēckara periodā.
Aktīva pētīšana sākusies vien pagājušajā gadā, kad pēc sarunas ar Valmieras novadpētniecības muzeja Vēstures nodaļas vadītāju Ingrīdu Zīriņu abi nav spējuši rast kopīgu valodu jautājumā par ielām.
“Tas nav nekāds zinātniskais pētījums. Tikai labvēlīga ziņkārība,” uzsver Rutkis. Tomēr muzejs novērtējot viņa darbu, jo neviens šo jomu līdz šim nav aktīvi pētījis.
Gundars pēta tieši dokumentus, pašvaldības lēmumus, nevis dodas ielās un runā ar cilvēkiem, ievāc atmiņas. Cilvēku stāstītajā bieži vien ir neskaidrības – viens saka to, otrs kaut ko pavisam citu. Kā lai saprot, kā tad īstenībā bija?
Gribējies arī saprast, kā un kāpēc ielas tiek nosauktas, ieviest tajā loģiku, taču tas nav izdevies. Par to arī bijusi vilšanās.
Pārsteidzis tas, ka daudzas lietas, kas šķitušas jaunas, patiesībā jau kādu laiciņu ir bijušas. Piemēram, pagājušajā gadā ceļu uz Valmieras stikla šķiedru izlemts saukt par Paula Valdena ielu, godinot latviešu izcelsmes ķīmiķi Paulu Valdenu. Tomēr Rutkis, pētīdams arhīvu, atklājis, ka jau astoņdesmitajos izskanējusi ideja par to, ka jāizveido jauna iela Valdena vārdā.
Viens arī nesen gadījums, ka Valmierā ir jauna iela – Stirnu iela. Rutkis gan atradis, ka jau 2012.gadā izdotajā Latvijas atlantā bijusi redzama Stirnu iela.
Rutkis min piemēru par Andreja Upīša ielu Valmierā, kuru izpildkomiteja bija iecerējusi pārdēvēt par Majakovska aleju, kam ielu pētnieks neesot atradis nekādu pamatojumu. Tādu gadījumu, ka lēmums ir pieņemts, bet tas dzīvē nav izpildījies, esot ne viens vien.
Vēstures entuziasts arī uzdūries plāniem, kas tā arī nav realizējušies, kā, piemēram, otrs Valmieras kinoteātris.
Padomju laikos bijusi doma, ka Pārgaujā vajag savu kinoteātri. Vienu brīdi plāns nav bijis sevišķi tālu no realizācijas, taču projekts tomēr apstājies.
Tikpat neparasti stāsti ir par to, kā iestādes tikušas pie savādiem numuriem. Valmieras Stikla šķiedra kādreiz bijusi ielas pirmais numurs, lai gan ielas sākums atrodas pavisam citā galā. Rutkis min, ka tas iespējams bijis tādēļ, lai izpatiktu vadībai un dabūtu naudu. Sak, Vissavienības uzņēmums un vēl ar pirmo numuru.
Tāpat Vidzemes Slimnīca Jumaras ielā 195. Grunts gabals, uz kura tikusi plānota slimnīcas celtniecība, bijis apzīmēts ar 195 numuru, un tas droši vien ticis izmantots, lai tiktu pie finansējuma – itkā vieta būtu plaši apdzīvota.
Rutkis uzskata, ka mūsdienās ielu nosaukšana ir tāda pati kā senāk – ir iela un tai vajag kaut kādu nosaukumu. Visticamāk paši rīkojumu parakstītāji nespētu paskaidrot, kāpēc iela tiek nosaukta tā, ne citādi.
Viņš piebilst, ka tas visticamāk ir laika trūkums. Uz galda kaudzēm citu dokumentu, kāpēc daudz iedziļināties ielas nosaukumā?
Tieši tāpēc dažas mazākas ielas, kas saglabājušas savus nosaukumus.
Vienības iela arī cauri padomju laikiem bijusi Vienības iela, lai gan citas ielas, kuru nosaukumi bijuši cieši saistīti ar neatkarības gadiem, savus nosaukumus zaudējušas. Tāpat arī Riharda Gredzena iela kopš padomju laikiem aizvien nes pirmā izpildkomitejas priekšsēdētāja vārdu.
Rutkis ielu nosaukumos redz kaut ko mirkļa fiksējumam līdzīgu. Kur agrāk bijusi pilsētas robeža tagad ir Āra iela vai Robežas iela. Ir ielas, kas saglabājušas konkrētā laika perioda nospiedumu savā nosaukumā – tā pati Vienības iela vai Riharda Gredzena iela.
Tomēr biežāk pieeja ir tāda, ka ielai vienkārši vajag nosaukumu un tad to arī tāpat iedod. Kā, piemēram, Lazdu iela, uz kuras mīt viņš pats. Senāk tur bijis tikai klajš lauks, nevienas lazdas. Kāda gan saistība ar lazdām?