Lasīšanas laiks: 2 min
Latvijas gruzīnu biedrības “Samšoblo” un ukraiņu biedrības “Latvijas Ukraiņu kongress” nostāja bēgļu un migrantu aprūpes jautājumā.
Pirmkārt, nav diskutējams, ka ir jāglābj cilvēkus, kuriem draud nāve jūrā vai karadarbībā.
Lielākā daļa migrantu, t.i. no Āfrikas, ir jau Rietumeiropas valstīm vēsturiski pazīstamo tautu pārstāvji. Tie ir bijušo Lielbritānijas, Francijas, Beļģijas koloniju iedzīvotāji, kuri pienācīgā līmenī jau prot angļu vai franču valodu un kuriem ir potenciāls zināmā mērā integrēties Eiropas zemēs
(ar nosacījumu, ka arī eiropieši atteiksies no multikulturālisma koncepcijas un pievērsīsies reālajai ieceļotāju integrēšanai). Tāpēc ir vēlams, lai bēgļus uzņem tās valstis, kuras labāk pazīst Āfriku un arābu pasauli.
Tādā valstī, kā Latvija, iedzīvotāji ir pietiekoši humāni un viesmīlīgi, taču viņi nepazīst šo tālo zemju iedzīvotājus un nevarēs adekvāti parūpēties par bēgļu drošību un labsajūtu.
Arī ekonomiskās attīstības ziņā, Latvija, ilgus gadus būdama pārejas ekonomikas valsts, kas nespēja pienācīgā līmenī attīstīt savu rūpniecisko potenciālu, nespēj pat saviem iedzīvotājiem nodrošināt apmierinošu dzīves līmeni, bet valstīj – ieņēmumus, kuri ļautu uzturēt migrantu uzņemšanu.
Latvijas sakari ar tādām valstīm, kā Ukraina vai Gruzija, sakņojas ne tikai vēsturē, bet ir diezgan aktīvi ES Austrumu partnerības politikas kontekstā. Krievijas agresīvā politika Gruzijā un Ukrainā ir izraisījusi karadarbību un bēgļu plūsmu šajās valstīs. Pēc mūsu pārliecības, Latvijas ieguldījums bēgļu aprūpē būs daudz efektīvāks, ja uzmanības centrā tiks likta palīdzība tieši šo bēgļu kategorijai.
Nav saprotams, kādēļ valsts iestādes nekritiski uztver piedāvājumus uzņemt ieceļotājus no Āfrikas un Tuvo Austrumu zemēm, bet tajā pašā laikā Ukarainas un Gruzijas pilsoņus klasificē, kā ekonomiskos migrantus, nepiešķirot tiem patvērumu.
Tādēļ mēs aicinām prātīgāk pieiet bēgļu un ekonomisko migrantu aprūpes politikai Eiropas Savienībā, uzsverot tādu pienākumu sadali, kura ļaus efektīvāk īstenot katras Eiropas valsts vēsturiskās priekšrocības.
Tālredzīgā migrācijas un bēgļu aprūpes politika ļaus izvairīties no nevajadzīgās starpetniskās spriedzes, palielināt Latvijas un katras ES valsts prestižu un ietekmi ārpus savienības robežām.