Lasīšanas laiks: 2 min
Āfrikas cūku mēris (ĀCM) Latvijā vienmērīgi turpina izplatīties, un vienīgais risinājums slimības ierobežošanai ir meža cūku skaita samazināšana, aģentūrai BNS pastāstīja Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCAA) vadītāja Dzintra Lejniece.
“Principā slimība diezgan vienmērīgi izplatās uz visām pusēm. Mēs redzam, ka šobrīd Igaunijas pusē ļoti tuvu pie Latvijas robežas ir konstatēts šis viens mājas cūkas saslimšanas gadījums. (..) [Vienlaikus] uz mūsu pusi nāk meža cūku populācija [no Lietuvas]. Ar to ir jārēķinās, ka meža cūkām nav ne likumu, ne robežu, un tās pārvietojas tā, kā grib. Mēs tur neko nevaram izdarīt, vienīgais samazinot meža cūku skaitu,”
sacīja Lejniece, piebilstot, ka citus risinājumus viņa neredz.
Tāpat viņa atzīmēja, ka meža cūku populācijas pieaugums negatīvi ietekmē lauksaimniekus.
“Es dzirdu gan no lauksaimniekiem, gan arī cūku audzētājiem, ka lauki ir nenormāli izrakņāti un cūkas ir savairojušās tā, ka pat dienas laikā nebaidās nākt sētā iekšā līdz pat [mājas] logiem. Tas nav normāli,”
teica asociācijas vadītāja.
Mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts 6.jūlijā, savukārt meža cūkām – 21.jūlijā. Šogad Latvijā ĀCM vīruss ir atklāts 396 meža cūkām, 28 novadu 75 pagastos.
ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.
LCAA mērķis ir labvēlīgas ekonomiskās un politiskās vides izveidošana cūkkopības nozares attīstībai Latvijā, ievērojot starptautiskās integrācijas aspektus. Latvijas Cūku audzētāju asociācijas uzdevumi ir pārstāvēt cūku audzētāju intereses valsts institūcijās un organizācijās, kā arī nevalstiskajās organizācijās un ārvalstīs un veidot un attīstīt kautuvju un pārstrādes jaudu, panākot maksimāli iespējamo ietekmi tās pārvaldē.