Lasīšanas laiks: 2 min
Gaujas izglītojošo pētījumu bioloģiskajā vasaras nometnē no 21. līdz 26. jūlijam piedalījās 29 jaunieši no Burtnieku, Mazsalacas un Alojas novadiem, informē Ojārs Beķeris, biedrības “Burtnieku makšķerēšanas un tūrisma skola” vadītājs.
Skolēni nometnes laikā veica pētījumus Gaujas upes krastos. Nometnes nodarbību laikā bērni apguva dižkoku uzmērīšanas prasmes, paši uzmērot Spicrāmju dižliepu, nosakot gan koka stumbra apkārtmēru, gan vainaga rādiusu. Nākamajās dienās, veicot mērījumus gan ozoliem, gan liepām, kuri bija naktsmītņu tuvumā, kopumā nometnes dalībnieki ieguva datus par pieciem dižkokiem.
Jaunieši apguva arī gaisa kvalitātes noteikšanas iemaņas, izmantojot lihoindekācijas jeb piecu ķērpju sugu noteikšanas metodiku. Izmantojot noteikšanas rāmīti, tika apsekoti desmit lapu koki un noteikti uz to stumbriem augošās ķērpju sugas un to daudzums. Pētījumā tika konstatēts, ka atpūtas vietā ”Krāči” ir vidēji piesārņots gaiss.
Gaujas upes krastā bērni, izmantojot noteicējus, mācījās atpazīt ūdens augus. Katrs jaunietis iepazina vismaz piecus jaunus ūdens augus. Nosakot ūdens kvalitāti, izmantojot ūdens dzīvniekus, jaunieši konstatēja, ka ūdens kvalitāte Gaujā ir ar vidēji piesārņota ūdens indeksu.
Tika pētītas arī gliemeņu un gliemežu sugas, kas mīt Gaujā un tās krastos. Skolēni veica pētījumu un mācījās atšķirt gliemežus no gliemenēm (viena un divas čaulas), kā arī mēģināja izprast, kas jāņem vērā, nosakot sugu, jo svarīga ir gan čaulas forma un vītņojums, gan krāsa, gan čaulas izmērs.
Savukārt nodarbībās par iežiem nometnes dalībnieki mācījās atpazīt dažādus iežu veidus – vācot paši akmeņus jeb iežus Gaujas upes krastā. Iepazina kā Gauja ir veidojusies pēc ledāju kustības Latvijas teritorijā, kā arī apguva iemaņas iežu jeb “zelta” skalošanā.
Nometnes laikā, lai jaunieši labāk iepazītu augus un dzīvniekus, kas sastopami Gaujas krastos, tika izspēlētas arī spēles – par zivju, putnu, augu sugām un par iežu noapaļošanos jeb noslīpēšanos.
Viens no nometnes mērķiem bija turpināt veiksmīgi uzsākto sabiedrības izglītošanas un iesaistīšanas darbu, veicinot skolēnu sapratni par dabu, tās aizsardzības nepieciešamību un norisēm tajā.
Nometne notika jau otro reizi sadarbības projekta starp Burtnieku, Mazsalacas un Alojas pašvaldībām ietvaros.