Lasīšanas laiks: 4 min
Pirmdien, 20.jūlijā, tika paziņoti XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku aizrautīgākie šoferi, kurus nominēja dalībnieki, bet uzvarētājus noteica balsojuma veidā. Starp pieciem titula ieguvējiem arī divi SIA “VTU Valmiera” autobusu vadītāji: Nauris Šūlmeistars, kuru izvirzīja Valmieras Viestura vidusskolas tautas deju kopa “Viesturietis”, un Sergejs Smorodins, kuru izvirzīja Valmieras Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestris “Si bemol”, informē SIA “VTU Valmiera”.
Šie Naurim un Sergejam bija pirmie Dziesmu un deju svētki – nav sanācis būt dalībnieku statusā, arī kolektīvi uz Rīgu vesti un kopā ar tiem dzīvots skolā visu svētku nedēļu pirmo reizi. Turklāt abi autobusu vadītāji pirms tam bijuši tālbraucēji, pie sabiedriskā transporta stūres pavadīts ceturtais mēnesis.
“Pēdējā dienā, kad gaidījām dalībniekus, secinājām, ka vēl negribas mājās, ka nedēļa pagāja pārāk ātri. No vienas puses, bija nogurums, jo agri jāceļas, dienas bija piepildītas, no otras, ar jauniešiem ir jautri, viņi atstāj pozitīvu iespaidu, sajūtu, ka viss būs kārtībā,”
vienisprātis ir Sergejs un Nauris.
Arī autobusu vadītāji dzīvoja pēc īpašā Dziesmu un deju svētku laika, pielāgojoties grafikam.
“Lai tiktu dušā, bija jāstāv pēc pieraksta 100 cilvēku garā rindā. Es mazgāties gāju plkst. 4 no rīta, jo, ja jauniešiem plkst. 6 ir jāceļas, tad skaidrs, ka divas stundas iepriekš vēl neviens uz dušu netaisīsies,”
stāstīja Nauris.
Arī ar ēdināšanu abi vīri ir apmierināti un norāda, ka daudz bērnu, esot prom no mājas, gatavi pārtikt no čipsiem un limonādēm, nevis ieturēt maltīti, kas dotu spēku un enerģiju.
“Ēdām trīs reizes dienā, viss bija ļoti garšīgs, bija pat padomāts par veģetāriešiem. Vidusskolas vecuma puiši regulāri pēc garajiem mēģinājumiem prasīja saimniecēm papildporcijas, ko arī dabūja,”
stāstīja Nauris. Savukārt Sergejs kolektīva neapēsto sakārtojis autobusā esošajā ledusskapī, lai mēģinājumu starplaikos jaunieši varētu iestiprināties.
Autobusa vadītāji sekojuši līdzi kolektīvu veikumam mēģinājumos, ģenerālmēģinājumā un koncertos. Pavadīti arī kopīgi vakari sarunās, skatītas filmas. Turklāt, kad dalībnieki bija saguruši, vīri tos uzmundrinājuši.
“Braucām uz mēģinājumu, skolotāja uzlika melodiju dziesmai, kas jauniešiem jādejo. Es saku, lai uzdejo, jaunieši arī turpat autobusā deju nodemonstrēja. Kāda meitene to nofilmēja, un dejotāji par videomateriālu pat saņēma balvu Latvijas Mobilā telefona svētku konkursā.”
Arī Sergejs stāsta, ka jautri bijis visu laiku:
“Pie luksofora blakus apstājās cita kolektīva autobuss, manējie uzreiz kopā ar skolotājiem un vecākiem sāk skandēt: “Sergej, Sergej!”. Kā uzmundrinājums pirms starta, lai apsteidzam otru autobusu.”
Abi šoferi stāsta, ka, ja brauc ar jauniešu kolektīvu, nevar būt ar akmens cietu seju, svarīgi ir prast pajokot, pasmieties, neaizmirstot par kārtību. Dalībniekiem taču ir patīkami, ja tos sagaida priecīgs autobusa vadītājs. Tāpēc Nauris var lepoties ar jaunu iesauku “rēcīgais pipars”, savukārt Sergeja piederību kolektīvam apliecina uzdāvinātā orķestra vējjaka.
Abiem vīriem bijis pārsteigums par kolektīvu sagatavoto aprakstu un to, ka sīvā konkurencē izdevies sasniegt tik labu rezultātu. Tomēr tas ir komandas nopelns, abi uzsver. Ar šiem kolektīviem plānots pavadīt kopā arī atpūtas vakaru.
Nauris un Sergejs iepazinuši pavisam citus Dziesmu un deju svētkus, kā arī to īpašo svētku gaisotni, kuru vārdiem grūti aprakstīt.
“Klātienē svētkus nebiju vērojis. Tā ir pavisam cita atmosfēra nekā televīzijas ekrānā,“
stāstīja Nauris.
“Uz pūtēju orķestra koncertiem nekad tā speciāli nav sanācis aiziet, bet tagad man šāda mūzika ir ļoti iepatikusies,”
atzina Sergejs, kurš pieredzējis arī unikālu koncertu autobusa salonā.
“Pēc svētkiem, kad devāmies atpakaļ uz Valmieru, jutu, ka visi ir saguruši. Nodomāju, ka piedzīvoto jānoslēdz uz jautrākas nots. Aicināju visus autobusā pie mikrofona dalīties iespaidos. Pusceļā, kad viss bija izstāstīts, sākas koncerts. Orķestra dalībnieki izpildīja svētku repertuāra dziesmas, tikai šoreiz neizmantoja instrumentus, bet savas partijas skaņas izdziedāja. Tas ir jādzird! Vajadzētu šādu koncertu arī plašākai publikai!”
Trešais SIA “VTU Valmiera” autobusa vadītājs Ainars Āboliņš, kuru titulam nominēja Valmieras sākumskolas meiteņu un zēnu kori, ieņēma augsto astoto vietu. Ainars stāsta, ka ir patīkami pārsteigts par nomināciju, kas iesniegta dzejas formā. Šādu veltījumu autobusa vadītājs līdz šim nebija saņēmis. Arī Ainars kolektīvus uz šiem svētkiem veda pirmo reizi. Īstā Dziesmu un deju svētku gaisotne esot sajusta.
Kā liecina informācija organizētāju mājaslapā, balsojumā pirmo vietu ieņēmis Harijs Krinkels, kuru nominēja Dzērves pamatskolas 1.- 4.klašu un 5.- 9.klašu tautas deju kolektīvi. Otrā vieta Jurim Zilpaušam, trešā – Indulim Penkam, abus šoferus nominācijai pieteica jauniešu deju kopa”Magone”. Ceturtā vieta Naurim Šūlmeistaram, bet piektā – Sergejam Smorodinam.