Lasīšanas laiks: 5 min
No 2015.gada 6. līdz 12.jūlijam Rīgā norisinās XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Jau 4.jūlijā ceļu uz XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem Rīgā mēroja pirmie svētku dalībnieku kolektīvi no Valmieras.
Kā portālu “Valmieras Ziņas” informēja pilsētas pašvaldībā, Valmieru šī gada krāšņajos dziedāšanas un dejošanas svētkos pārstāvēs 42 kolektīvi ar turpat 985 dalībniekiem no tautas deju kolektīviem, pūtēju un stīgu orķestra, folkloras kopas, zēnu, meiteņu un jauktajiem koriem, teātra sporta kolektīviem, mūsdienu dejas grupām, vokālās grupas un mazajiem mūzikas kolektīviem.
Ceļš līdz svētkiem nav bijis viegls – ir bijis daudz jāapgūst, jāmēģina, jāuzstājas atlases skatēs un konkursos, rādot bargajai žūrijai savu labāko sniegumu. Tomēr tas viss ir nieks, salīdzinājumā ar pirmssvētku gatavošanās kņadu, rūpēm un apziņu būt daļai no lielajiem svētkiem. Mazajiem svētku dalībniekiem tas būs liels pārbaudījums – skolēni nedēļas garumā būs prom no mājām un vecākiem, dzīvos dalībnieku mītnes vietās, un dosies uz svētku kopmēģinājumiem, lai svētki izdotos godam.
Svētku programma ir raiba kā latvju dzīpari – notiks gan garīgās mūzikas koncerts Sv. Pētera baznīcā, deju kolektīvu laureātu koncerts Dailes teātrī, būs pūtēju orķestru defilē pie Brīvības pieminekļa, gan pūtēju orķestru koncerts „Taures sauc” starptautiskajā izstāžu centrā „Ķīpsala”, bērnu un jauniešu simfonisko orķestru koncerts „Lielajā „Ģildē”, bagātīga folkloras programma, tautas mūzikas koncerts un daudzi citi skanīgi pasākumi.
6.jūlijā pl. 14:00, vienā no senākajiem Rīgas parkiem – Viesturdārzā – notiks svētku ieskandināšana „Tikai saknes neatdod”, kurā dziesminieks Goran Gora kopā ar bērnu un jauniešu centra „Rīgas Skolēnu pils” kolektīviem un viņu skolotājiem, mūziķiem ieskandinās svētkus.
7.jūlijā pl. 12:00 un 19:00 Starptautiskajā izstāžu centrā „Ķīpsala” mūsdienu deju kolektīvu lielkoncerts „Te mēs es@m”, kurš svētkos ienesīs sociālo tīklu fenomena tēmu. Koncerta sižets risināsies divās daļās – pirmajā daļā tiks atainota virtuālās pasaules atraktīvā puse un iespēju dažādība, iegūstot neierobežotu skaitu draugu, savukārt otrajā daļā sintezēsies divas pasaules – virtuālā un reālā, uzskatāmi parādot, ka, neskatoties uz daudzajiem virtuālajiem draugiem, pie datora ekrāna tu allaž esi viens. Koncertā skanēs gan deju ieraksti, gan grupas „Instrumenti” orģinālmūzika.
Svētku trešā diena jeb 8.jūlijs sāksies ar koru fināla konkursu Rīgas Latviešu biedrības namā un Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā. Pl. 11:00 skanēs individuālās folkloras kopu programmas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, bet pl. 19:00 – tautas mūzikas koncerts „Lai balstiņas tālu skan!” koncertzālē „Rīga”. Savukārt pl. 21:30, 11.Novembra krastmalā, XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku atklāšanas pasākums būs kā uvertīra svētkiem, vienkopus pulcējot visus svētku dalībniekus, pedagogus, virsvadītājus un virsdiriģentus.
9.jūlijā pl. 19:00 Starptautiskajā izstāžu centrā „Ķīpsala” notiks pūtēju orķestru koncerts „Taures sauc”, bet Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā izskanēs folkloras konkursu uzvarētāju koncerts „Gudru ņēmu padomiņu”.
10.jūlijā pl. 12:00 un 17:00 un 11.jūlijā pl. 11:00 raibus deju rakstus izdejos tautas deju kolektīvi lielkoncertā „Līdz varavīksnei tikt” Daugavas stadionā, kur gandrīz 17 tūkstoši mazi un lieli dejotāji no visiem Latvijas novadiem uzburs-noburs-pieburs-saburs bērnības sapņus un domas. Tāpat 10.jūlijā pl. 14:00 Rīgas Latviešu biedrības namā notiks tērpu skates finālkonkurss, kurā šūšanas, tērpu dizaina un rokdarbu pulciņu audzēkņi demonstrēs konkursa „Rakstu darbi” veiksmīgākās tērpu kolekcijas. Pl. 15:00 laukumā pie Brīvības pieminekļa skanēs folkloras kopu koncerts „Rotaļu raksti”, bet pl. 19:00 turpat pie Brīvības pieminekļa ar īpašu programmu defilēs pūtēju orķestri. Savukārt pl. 19:00 Lielajā Ģildē klausītājus priecēs liegas melodijas kokļu mūzikas koncertā.
Svētku kulminācija būs 12.jūlija svētku dalībnieku gājiens, kas no Vecrīgas līdz Dailes teātrim alfabētiskā virknē kopā savīs visus Latvijas novadu, pilsētu, ārzemju latviešu diasporas dalībniekus, gan Dziesmu un deju svētku norišu elementus līdzīgi kā alfabētā virknējas visi burti. Savukārt vakarā – koru noslēguma koncertā „Manā dziesmā tu…”, Mežaparka Lielajā estrādē, skanot 13 000 bērnu un jauniešu balsīm, tiks „austa” dziesmu josta, kura ar dziesmas spēku cildinās latviešu tautas tradīcijas, gudrību, domu un simbolus. Noslēguma koncertā piedalīsies arī 500 dejotāji, 900 skolu pūtēju orķestru dalībnieki, 800 folkloras kopu dziedātāji, latviešu diasporas bērnu kori un bērni ar speciālajām vajadzībām, kā arī jauniešu iemīļoti solisti.
Par noturīgu tradīciju Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos ir kļuvusi bērnu un jauniešu ar speciālām vajadzībām līdzdalība svētku norisēs. Šogad tiek piedāvāts projekts, kurā tā dalībnieki varēs apliecināt savas prasmes izzināt un uzrakstīt, izsapņot un aprakstīt, rakstu rakstiem izrakstīt šos lielākos un skanīgākos svētkus, no jauna tajos ierakstot savus vārdus. Projektā paredzēts dalībnieku koncerts un radošās darbnīcas Vērmanes dārzā, līdzdalība krāšņajā svētku gājienā un dziedošo bērnu un jauniešu dalība noslēguma koncertā Mežaparka Lielajā estrādē.
Tāpat no 6. līdz 12.jūlijam būs apskatāma vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas izstāde „Rakstu darbi” Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā. No 8. līdz 11.jūlijam svētku viesus priecēs dažādi ielu koncerti visas dienas garumā, bet no 7. līdz 12.jūlijam Vērmanes dārzā norisināsies „Burtiski burvīgs burziņš”, kurā visas interešu grupas tiks iesaistītas svētku notikumā, tādējādi padziļinot svētku dalībnieku izpratni par Dziesmu un deju svētku tradīciju Latvijā. Notiks burvīgi koncerti, skates, radošās darbnīcas, vides spēles, sadancošanās, sadziedāšanās, rotaļas un teātru spēles, kuras dalībnieki varēs vērot un paši arī piedalīties. Turpat, Vērmanes dārzā darbosies arī amatniecības darinājumu tirdziņš, kurā meistari dalīsies ar padomu ikvienam.
Plašāka informācija par XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem un to norisi lasāma oficiālajā svētku mājas lapā: www.dziedundejo.lv
Valmieras pilsētas svētku dalībnieki ar neaizmirstamām svētku atmiņām mājās atgriezīsies 12.jūlija pusnaktī.