Lasīšanas laiks: 3 min
Lai Līgo vakarā un Jāņos nebūtu jāēd tikai jau ierastais un nepavisam ne latviskais šašliks, piedāvājam četras tradicionālas receptes, ko varat izmēģināt paši.
Māras siers
- Sastāvdaļas:
- 7 litri lauku piena
- 2 kg biezpiena
- Sviests, ķimeness un sāls
Smalki saberž biezpienu ar sauju ķimeņu. Uzvāra pienu, ieliek tajā biezpienu un maisot vāra, līdz atdalās sūkalas. Tad izlej uz samitrinātas drānas un ļauj, lai notek sūkalas. Iegūto masu liek bļodā, iemaisa 5 sakūltas olas un nedaudz sviesta. Visu labumu saliek atpakaļ drānā, uzliek virsū koka dēlīti un kādu smagu priekšmetu.
Pēc 12 stundām izņem sieru no drānas un uz 24 stundām ieliek sālsūdenī. Pēc tam nosusina un liek mēreni siltā krāsnī apžāvēties.
Jāņu klimpas
Kāmēr vēl rabarberi līdz Jāņiem ir veselīgi var iztaisīt vienkāršās Jāņu klimpas no tiem. Saplūc rabarberus, nomizo, sagriež gabaliņos un uzvāra garšīgu, pašķidru rabarberu ķīseli. To gatavo, ūdenim pieliekot klāt labi daudz cukura, un tad pievieno klāt pāris karošu kartupeļu miltu (vispirms tos krūzītē iejauc aukstā ūdenī). Bļodiņā samaisa kviešu miltus ar ūdeni, lai sanāk krējuma biezuma mīkliņa. Tad ar tējkaroti pa vienai met mīklas klimpas karstā ķīselī. Mazliet pavāra un atdzesē.
Lejas Doļu Jāņu jērs bedrē
Zāļu dienā kauj zināmu, labi barotu jēru vai nopērk tirgū cūkgaļu. Gaļu atdala no lielajiem kauliem, sagriež vidēja izmēra gabaliņos un iemarinē. Marinādei noder kefīrs, citroni, sīpoli, ķiploki, sāls, pipari un citas iecienītas garšvielas. Jāņu dienā atrod gaļas daudzumam atbilstoša izmēra metāla paplāti. Labi noder arī vecas gāzes plīts sāns. Plkst. 12 paplātei rok atbilstoša izmēra bedri, aptuveni 70 cm dziļumā. Bedres pamatu un sānu malas izliek ar akmeņiem. Uz akmeņiem, malku nežēlojot, 5 līdz 6 stundas kurina uguni.
Pa to laiku sagatavo gaļu: uz paplates uzsedz linu palagu, uz pamatnes liek kļavu vai rabarberu lapas un saliek gaļu. Pa starpām liek kartupeļus un palielos gabalos sagrieztu kāpostu, ziedkāpostu vai citus dārzeņus. Palagu vairākkārtīgi aizloka ciet.
Plkst. 18, kad uguns izkurināta, izgrābj ogles un visus karstos akmeņus izlīdzina pa bedres pamatni. Uz akmeņiem liek paplāti ar palagā ietīto gaļu. Bedri aizber ar granti un 5 – 6 stundas atsāj mierā. Pusnaktī rok bedri vaļā, ceļ paplāti laukā un uzmanīgi, lai grants neuzbirtu uz gaļas, attin palagu. Mielojas un slavē cepēju!
Saldais siers ar rozīnēm
Sastāvdaļas:
- Piens,
- biezpiens,
- rozīnes,
- olas,
- kanēlis un citas garšvielas, pēc vēlēšanās.
Uzvāra pienu, ieliek biezpienu, vāra, maisot kamēr sāk parādīties sūkalas. Atdala iegūto masu no sūkalām, izlaižot caur sietu. Masu liek uz pannas un pieliek sakultas olas, rozīnes, kanēli, cukuru un citas garšvielas pēc vēlēšanās. Pēc karsēšanas liek bļodā lai sacietē, iesien marlē. Pēc tāda paša principa var gatavot arī sāļo sieru aizvietojot rozīnes, kanēli un cukuru ar papriku un sāli. Ļoti svarīgi, taisot sieru, ir izmantot dabīgu pienu, kuram ir pēc iespējas lielāks tauku saturs, jo pretējā gadījumā var sanākt kausētais siers.