Lasīšanas laiks: 2 min
Lai gan Latvijas iedzīvotāju vidū pastāv viedoklis, ka viņi zina visu par pasākumiem, kas būtu jādara, lai novērstu kariesu jeb caurumus zobos, tomēr, kā pierāda Alianses “Par nākotni bez kariesa” veiktais pētījums, tikai 23% iedzīvotāju ir pilnīgs priekšstats, kādi tieši preventīvi pasākumi būtu jāveic.
Mīti un patiesība
Mūsu sabiedrībā joprojām valda virkne ar mītiem par mutes un zobu veselību, kariesa izraisītājiem un citām ar zobiem saistītiem faktiem, kas skaidrojams ar nepietiekamu informētību vai nepatiesas informācijas pieņemšanu par patiesību.
Cilvēki joprojām domā, ka tikai ar zobu tīrīšanu divreiz dienā ir pietiekami, lai caurumi zobos nebūtu. Tomēr, kā pierāda pētījums, cilvēki neapzinās to, ka par zobiem ir jārūpējas, sākot ar pareizu uzturu, katram ģimenes loceklim atbilstošas zobupastas, zobu un mutes higiēnas produktu izvēli, kā arī regulāriem zobārstniecības iestāžu apmeklējumiem.
Statistika
Alianses “Par nākotni bez kariesa” veiktais pētījums apstiprina, to, ka 39% Latvijas iedzīvotāji ģimenē lieto vienu zobu pastu visiem ģimenes locekļiem, lai gan katram būtu nepieciešama tieši viņam atbilstoša zobu pasta. Vēl draudīgāki dati ir par zobārsta apmeklējumiem. Tikai 20% Latvijas iedzīvotāju apmeklē zobārstu vismaz divas reizes gadā. Turklāt 1/3 to dara tikai tad, kad sāk izjust zobu sāpes, kas nozīmē, ka preventīvie pasākumi kariesa novēršanai ir veikti nepareizi.
Taču vislielākais drauds mūsu zobiem, kas izraisa kariesu ir pārmērīga našķošanās ar produktiem, kas satur cukuru un ogļhidrātus un rada cukurskābes – zobu ienaidnieku Nr. 1.
Kas ir cukurskābes?
Cukurskābes rodas baktērijām mūsu zobu aplikumā, sajaucoties un izšķīdinot cukurus/ogļhidrātus. Šīs skābes spēj apdraudēt un izšķīdināt zobu emalju, un, ja zobi netiks pārbaudīti vai ārstēti, tad laika gaitā šis bojājums var kļūt par caurumu.
Kādi pasākumi būtu jāveic, lai cīnītos un apkarotu pret zobu kariesu?
Galvenais un svarīgākais veids, kā cīnīties pret zobu kariesu būtu uzturā lietoto cukuru un ogļhidrātu saturošu ēdienu lietošanas samazināšana, īpaši starp ēdienreizēm.
Regulāri nepieciešams tīrīt zobus ar katra vajadzībām piemērotu zobu pastu divreiz dienā, kā arī, ja iespējams, arī pēc ēdienreizēm. Nedrīkst aizmirst arī par zobu diegu,
lai iztīrītu grūti sasniedzamās zobu starpas, kurās pēc ēdienreizēm var palikt pārtikas pieliekas. Tāpat regulāra zobārsta vai zobu higiēnista apmeklēšana palīdzētu apkarot zobu kariesu.