Lasīšanas laiks: 3 min
Ziema ir gadalaiks, par kuru sabiedrības viedoklis dalās. Kāds uzskata, ka šī ir brīnumaini skaista sezona, ko īpaši var ievērot, kad uz ielām un kokiem izveidojas mīksta sniega kārta, logos un uz ielām parādās krāsainas lampiņas un rotājumi, kā arī jūtama piparkūku un karstvīna smarža mājās. Tāpat ir arī tie, kuri par šo laiku īpaši nepriecājas, jo ir auksts, ceļi ir slideni, un jāmaksā lielāki rēķini par apkuri. Šajā rakstā esam apkopojuši piecus noderīgus padomus, kas palīdzēs arī Tev ziemas sezonā ietaupīt naudu.
1. Liec savai garderobei strādāt!
Iestājoties aukstajam laikam, mēs nomainām savu garderobi, velkot ārā no skapja tālākajiem plauktiem džemperus, jakas, siltās zeķes, mēteļus, virsjakas un zābakus. Lai arī, dodoties ārā, ir svarīgi atbilstoši apģērbties, par to nevajadzētu aizmirst arī esot iekštelpās. Ja vēlies kaut mazliet ietaupīt naudu par apkuri, noregulē to uz zemāku līmeni un t-krekla un šortu vietā uzvelc siltāku džemperi, zeķes un garās bikses. Uzvilkt siltāku apģērbu būs daudz lētāk, nekā maksāt par apkuri, kuru katru dienu darbini intensīvā režīmā. Un atceries, ka, dodoties gulēt, ir vērts samazināt temperatūru telpās – sega Tevi pasargās no nosalšanas, kā arī vēsākā istabā miegs būs kvalitatīvāks.
2. Uzlabo siltumizolāciju mājoklī.
Lai arī siltumizolācijas uzlabošana saistās ar papildu izdevumiem, uztver tos, kā ieguldījumu nākotnē, jo, izdarot šo darbu vienu reizi, labā līmenī, vairākus gadus varēsi baudīt komfortablākus apstākļus savā mājoklī. Siltumizolācijas uzlabošanu var veikt ar dažādiem paņēmieniem, atkarībā no situācijas. Piemēram, ja mājoklī logi ir ļoti veci un sliktā stāvoklī, labākais, ko vari darīt, ir tos nomainīt. Lai arī, protams, šis ir apjomīgāks ieguldījums, atceries, ka nākotnē tas atmaksāsies. Gadījumos, kad nauda nepieciešama svarīgam mērķim, noderēt var patēriņa kredīts, kas ļauj piepildīt sapni, atmaksājot summu pakāpeniski, ilgākā laika posmā. Izvērtē savas iespējas atmaksāt, pirms izmanto šo variantu!
Siltumizolācijas uzlabošanai iesakām arī nosiltināt bēniņus un sienas, kā arī zonu ap durvīm un logiem, lai visas spraugas tiktu aizklātas, un siltums neaizplūstu prom.
3. Biežāk gatavo maltītes mājās.
Ēdienu gatavošanai savā virtuvē ir vairākas priekšrocības – Tu ietaupi naudu, ko būtu iztērējis, ēdot ārpus mājas. Tāpat Tu arī izmanto plīti vai cepeškrāsni, kas arī rada papildu siltumu un ļauj noregulēt apkuri telpā uz zemāku intensitāti. Un, protams, pašu gatavotam ēdienam piemīt šarms un īpaša garša, ko nevar salīdzināt ar to, ko baudām restorānos un kafejnīcās. Turklāt kopīga pusdienošana vai vakariņošana ir lielisks veids, kā pavadīt laiku ar ģimeni, uzzināt, kā viņiem klājas, stiprināt attiecības un saikni ar saviem tuviniekiem.
4. Iegādājies kvalitatīvas elektroierīces.
Ziemā daudzi cilvēki savos mājokļos un darbavietās izmanto dažādu tipu sildītājus, kas palīdz nodrošināt telpās atbilstošu temperatūru. Lai arī, protams, šis risinājums, no vienas puses, nozīmē augstākas izmaksas par elektrību, ja citu variantu nav, tas ir jāizmanto. Taču šeit der atcerēties vienu lietu – ja pērc sildītāju, izvēlies kvalitatīvu modeli, kam ir atbilstoša jauda, izmērs un energoefektivitāte. Ieguldi vairāk naudas, lai nopirktu labāku sildītāju, kas vēlāk patērēs mazāk elektrības un palīdzēs ietaupīt ilgtermiņā.
5. Plāno iepriekš.
Izmaksu ziņā lielākie notikumi ziemas sezonā, protams, ir Ziemassvētki un Jaunais gads. Ir jāplāno ne tikai tas, ko likt uz galda, bet arī jādomā par dāvanām, un tās, kā zināms, prasa lielus ieguldījumus. Lai arī tas nav viegli, ņem vērā, kādu summu esi tērējis iepriekšējos gados, un jau pāris mēnešus iepriekš sāc veidot plānu, kā iekrāt nepieciešamos līdzekļus svētkiem. Tajā pašā laikā iesakām neaizmirst arī par to, ka Ziemassvētku galvenais mērķis nav dārgu dāvanu pirkšana – šis ir laiks, kad pavadīt laiku ar saviem mīļajiem un atgādināt par to, cik svarīgi esam viens otram.