Lasīšanas laiks: 3 min
Latvijas uzņēmumi vēlas apgūt arvien jaunus tirgus Eiropā, un Vācija kā kontinenta lielākais tirgus, kas turklāt šobrīd piedzīvo augšupeju, piedāvā daudzveidīgas iespējas. Pagaidām Vācija ieņem vien piekto vietu starp valstīm, kurās Latvijas uzņēmumi investē visvairāk, joprojām iepaliekot aiz Krievijas. Latvijas uzņēmumu eksportspējai Vācijas tirgū ir liels izaugsmes potenciāls, tomēr, uzsākot darbību Vācijā, ir nepieciešams labi sagatavoties, lai nepieļautu kļūdas, kas nākotnē var bremzēt uzņēmumu eksporta iespējas.
“Biznesa veiksme Vācijā ir atkarīga no ļoti daudziem faktoriem, piemēram, no spējas piedāvāt kvalitatīvu un cenas vērtu produktu vai pakalpojumu, nodrošinot precīzi un profesionāli strādājošu, vāciski runājošu servisu. Taču Latvijas uzņēmējiem, kuri vēlas sākt uzņēmējdarbību Vācijas tirgū, ir jāzina arī par tipiskajām biznesa kļūdām. Sniedzot konkrētus piemērus, varam palīdzēt jaunajiem eksportētājiem neuzkāpt uz tiem pašiem grābekļiem”,
uzsver AHK Latvijas biroja vadītājs Andris Eglājs, kurš ilggadēji vadījis Latvijas reklāmas aģentūras Mooz Berlīnes filiāli Vācijā. Tādēļ Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kamera Igaunijā, Latvijā, Lietuvā (AHK) 24.novembrī organizē semināru “Kā veiksmīgi ieiet Vācijas tirgū”, kurā pieredzējuši eksperti un uzņēmēji dalīsies savā ilggadējajā pieredzē.”
Andris Eglājs sniedz vairākus praktiskus padomus, kā būt veiksmīgiem Vācijā:
1. Savas “svara kategorijas” apzināšanās
Ar saviem 80 miljoniem iedzīvotāju Vācijai ir nesalīdzināmi lielāki tirgus apjomi, tāpēc Latvijas uzņēmumam, kas vēlas sākt piedāvāt produktus vai pakalpojumus Vācijā, ir svarīgi pareizi novērtēt savu “svara kategoriju”. Piemēram, kad piedāvāju uzņēmumam BMW pakalpojumus, saņēmu pretjautājumu, vai spēšu nodrošināt 200 darbinieku lielu komandu, kas strādās tikai šim klientam? Manā komandā tobrīd kopumā bija vien 10 cilvēki.
2. Atvērtība dažādiem sadarbības modeļiem
Lielisku pieredzi sniedz piedalīšanās starptautiskās profesionālajās izstādes. Tas ir veids, kā nodibināt kontaktus ar iespējamiem sadarbības partneriem, paplašināt klientu loku, bet arī ieraudzīt jaunas, dažbrīd pat negaidītas attīstības perspektīvas.
3. Ja esi “karalis” šeit, tas nenozīmē, ka būsi arī tur
Ja kāds zīmols ir augstu novērtēts un plaši atpazīstams Latvijā, tas diemžēl automātiski nenozīmē, ka tieši tāpat zīmols tiks uztverts citā tirgū, kur ir cita konkurences situācija un savi “karaļi”. Piemēram, pirms aptuveni astoņiem gadiem kosmētikas produktu ražošanas uzņēmums “Madara Cosmetics” uzsvēra, ka reklāma viņiem nav nepieciešama, jo bioloģiskā kosmētika un dabai draudzīga uzņēmējdarbība ir kaut kas tik labs, ka tāpat saņem mediju un sabiedrības atbalstu. Un Latvijā tas tiešām darbojās, jo šī bija jauna tendence, taču Vācijā daudziem bio kosmētikas uzņēmumiem ir jau 40 gadus ilga pieredze.
Ir ļoti būtiski veidot sava zīmola un produktu stāstu, pamatot savu unikalitāti, kas ir tās īpašības, ar ko uzņēmums atšķiras no daudziem citiem līdzīgiem.
4. Uzmanīgi ar ekskluzivitātes līgumiem jeb novērtē pirms sadarbojies
Lielā ekonomikā izplatīta prakse ir ekskluzīvie sadarbības līgumi, kas paredz, ka savu pakalpojumu sniegsi vai preces pārdosi tikai vienam konkrētam klientam, taču iesaku nesteigties ar šādu līgumu parakstīšanu. Mūsu praksē ir bijuši vairāki gadījumi, kad uzņēmumi pēc ekskluzīvu līgumu parakstīšanas kož sev pirkstos, jo izrādās, ka nav izvēlējušies visveiksmīgāko noieta tirgu. Tāpēc iesaku iegūt iespējami pilnīgāku, plašāku informāciju par visiem potenciālajiem sadarbības partneriem.
5. Precizitāte un ilgtermiņa domāšana
Vācieši joprojām ļoti novērtē precizitāti un kvalitāti visās dzīves jomās, tostarp biznesā. Un šī ir viena no mūsu priekšrocībām, jo Latvijas uzņēmumi spēj nodrošināt gan izcilu produkcijas kvalitāti, gan labu servisu.
Taču der atcerēties, ka Vācijā noteikti novērtēs servisu, kas tiks sniegts vācu valodā.
Turklāt kvalitāte attiecas ne vien uz produktu ražošanu un izplatīšanu, bet arī uz likumisku darba attiecību veidošanu un korporatīvo atbildību. Vācijā novērtē labu reputāciju.