Lasīšanas laiks: 3 min
Pirms braukšanas uz Āfriku bija priekšstats, ka tur ceļi būs briesmīgi. Bet izrādījās pretēji – vairums ceļu Āfrikā ir kvalitatīvāki par Vidzemes šoseju pie Siguldas. Āfrikā tās mūsdienas ir diezgan līdzīgas mūsu mūsdienām, trešdien, 16.septembrī, tiekoties ar Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas (VPĢ) skolēniem, sacīja ceļotāji Mārtiņš Sils un Andžs Ūbelis.
No 2015.gada 19.februāra līdz 3.jūlijam Mārtiņš Sils un Andžs Ūbelis veica 23 tūkstošus kilometru no Āfrikas tālākā dienvidu punkta līdz Eiropas tālākajam ziemeļu punktam. Kā apgalvo viņi paši, tas bija ceļojums no prāta līdz sirdij. Priekšstats par Āfriku mainījās pilnībā.
“Āfrikā ir gan pasaules līmeņa automaģistrāles, gan mazi lauku celiņi. Tur var redzēt ļoti daudzveidīgu ainavu – kalnus, mežus, tuksnešus.
Taču tā Āfrika, ko redzam dabas raidījumos, realitātē redzama vairs tikai nacionālajos parkos un dabas rezervātos. Lielās pilsētas ļoti strauji aug, un dzīvnieks nedzīvos pārāk tuvu cilvēkam,”
stāstīja A.Ūbelis.
Āfrikā ir neskaitāms tautu un tautību skaits, norādīja ceļotāji. Gandrīz katrā valstī dzīvo vismaz piecas tautas, kas runā dažādās valodās, dalās dažādās ciltīs, bet savā starpā saprotas angļu, svahili, arābu, portugāļu valodā.
Brauciena laikā notikušas arī vairākas tehniskas ķibeles – Andžs savam motociklam bieži caurdūris riepas, savukārt Mārtiņa motocikls pārāk ātri “apēdis” degvielu. Tomēr vislielākie kreņķi bija nevis par plēsīgiem zvēriem vai laupītājiem, bet gan par mājlopiem, kas staigāja pa ceļa braucamo daļu.
“Nav īpaši jautri, ja Tu brauc pa ceļu un pēkšņi kāds mājlops iznāk uz tā. Viņš tur ir iznācis un ies. Dari, ko vēlies, bet malā viņš neies,”
atzīmēja M.Sils.
Galvenais transportlīdzeklis Āfrikā ir motocikls vai motorollers. “Ar motociklu brauc arī taksisti, kuri uz viena motocikla pārvadā pat piecus cilvēkus un dažādas kravas – sākot no augļiem un beidzot ar mājlopiem. Satiksmes noteikumi tur ir lielajām automašīnām, pārējie brauc, kā vēlas,” stāstīja ceļotāji.
“Varbūt pārtikas preces Āfrikā nav pieejamas tik lielā sortimentā kā mūsu valstī, tomēr badā mirstošus cilvēkus nekur neredzējām. Āfrikā cilvēki dzīvo lielās kopienās, pat vairākas paaudzes vienā ģimenē. Visi izskatījās veselīgi un paēduši. Daudzi no viņiem iet arī skolā, izmanto bezmaksas izglītības iespējas,” norādīja M.Sils.
Tāpat tika lauzts stereotips par izglītības līmeni Āfrikā – tur nedzīvo neizglītoti analfabēti, kuri nekad nav redzējuši mūsdienu tehnoloģijas. Daudziem jauniešiem ceļotāji redzējuši modernus mobilos telefonus, pat kādā mazā ciematiņā bērnam bija zināms, kas ir Facebook.
Brauciena laikā ceļotājiem bija jāpilda arī Latvijas skolēnu dotie uzdevumi, piemēram, jāsatiek Zulu cilts pārstāvjus, jānobauda Mozambikas ananāsi un jāintervē pasaulslavenā fotogrāfe Džodija Bībere (Jodi Bieber), kura dzīvo Dienvidāfrikā.
Kā atzina ceļotāji, viesmīlība Āfrikā ir goda lieta neatkarīgi no ticības vai tautības.
“Mēs braucām cauri musulmaņu zemēm, cauri vietējo cilšu zemēm, caur kristiešu zemēm, un viesmīlīgi cilvēki bija visur. Tā šajā zemē ir augstā cieņā.”
Nākamais brauciens ceļotājiem paredzēts 2016.gada janvārī, kad plānots doties cauri Dienvidamerikas kontinentam.