Lasīšanas laiks: 4 min
Pirmdien, 8. augustā, 18. Baltijas Starptautiskās vasaras skolas dalībnieki piedalījās sadraudzības vakarā. Pasākuma mērķis bija dalīties ar savas valsts tradicionālo uzkodu, tuvāk iepazīt vienam otru un citu valstu kultūras. Pasākumā piedalījās dalībnieki no Latvijas, Gruzijas, Kazahstānas, Slovēnijas, Slovākijas, Spānijas un Igaunijas.
Vasaras skolas dalībnieki nepilnu divu nedēļu laikā padziļinās savas zināšanas starptautisko tūrisma pasākumu organizēšanā. Programmā “Starptautiskā tūrisma un pasākumu vadība/ITEM” tiek plānotas dažādas lekcijas, mācību ekskursijas un semināri.
“Šis ir neparasts un īpašs gads, jo Vidzemes Augstskola svin 20 gadu jubileju, bet Baltijas Starptautiskā vasaras skola – pilngadību. Tā kā Valmierā vasaras skolas laikā notiek Valmierai svarīgi pasākumi – vasaras teātra festivāls un pilsētas svētki – vasaras skola uz tiem arī koncentrējas,” stāsta vasaras skolas vadītāja Elīna Sokolova – Luca. Studentiem tika uzdots praktisks uzdevums, kas jāveic līdz vasaras skolas beigām. Kopīgiem spēkiem studentiem ir jāanalizē un jāpamato, vai vasaras teātra festivālu un Valmieras pilsētas svētkus nevajadzētu apvienot, tādējādi samazinot izdevumus un savienojot divus, sabiedrībai nozīmīgus, pasākumus vienuviet.
Lai noskaidrotu vasaras skolas dalībnieku viedokli, uz interviju tika aicināti trīs jauniešus – Andres no Spānijas, Neju no Slovēnijas un Elizabeti no Latvijas.
“Esot Latvijā, es pildu “Erasmus” programmas pienākumus, kas ir balstīts uz brīvprātīgo darbu. Šajā vasaras skolā esmu atbildīgs par pasākumu organizēšanu,” stāsta Andres. Latvija ir jaunieša pirmā pieredze “Erasmus” programmā un Baltijas Starptautiskajā vasaras skolā.
“Par to, ka šeit notiks vasaras skola, es uzzināju no draudzenes, kura pašlaik ir Rīgā. Tobrīd, kad viņa man šo stāstīja, es biju Francijā un plānoju doties mājās. Taču tad izdomāju – kāpēc nepadarīt savu vasaru vēl interesantāku un neaizmirstamāku? Tāpēc esmu šeit,” stāsta Neja no Slovēnijas.
Katram jaunietim ir cits stāsts tam, kā uzzināja par to, ka šeit notiks Baltijas Starptautiskā vasaras skola, kā nolēma šurp doties un ko no tās sagaida. Tomēr visus vieno vēlme pēc jaunas pieredzes, draugiem un zināšanām.
“Savā dzīvē nekad neesmu mācījusies kaut ko, kas būtu saistīts ar tūrismu un to neplānoju darīt arī nākotnē. Esmu ļoti pateicīga Vidzemes Augstskolai par iespēju šeit būt, jo tā man ir balva par manu zinātniski pētniecisko darbu,” savā pieredzē dalās Elizabete no Latvijas.
Vasaras skolas dalībnieki visu, kas paredzēts programmā, apgūst angļu valodā. Arī komunikācija savā starpā, ar vasaras skolas vadītāju un lektoriem notiek angļu valodā.
“Man interesē latviešu kultūra un vēlējos to izbaudīt daudz vairāk,” stāsta dalībnieks no Spānijas. Par visgrūtāko puisis atzīst agro celšanos no rītiem. “Man nepatīk, ka katru dienu būs jāceļas 7:30, kas man ir daudz par agru.”
“Dalībnieku skaits katru gadu ir ļoti mainīgs – citus gadus dalībnieku ir daudz, citus gadus – mazāk. Šogad kompāniju varētu nosaukt par ģimeni un, manuprāt, tā ir tā “atslēga”, kā vadīt vasaras skolas pasākumus. Kad dalībnieku nav pārāk daudz, ir daudz vieglāk un interesantāk strādāt ar jauniešiem, jo viņiem ir vieglāk sadarboties arī savā starpā,” uzsver vasaras skolas vadītāja. Šogad vasaras skolā piedalās 15 jaunieši – seši ārvalstu un deviņi Latvijas studenti. Arī dalībnieki jūtas labi, jo var labāk viens otru iepazīt un kopā veikt dažādus uzdevumus. “Man patīk tas, ka esam maza grupa, tikai 6 ārvalstu un 9 Latvijas studenti. Tas visu pasākumu padara daudz īpašāku, jo mēs labāk varam iepazīt viens otru un katra dalībnieka kultūru,” stāsta Neja.
Katrs jaunietis, iesaistoties šīs skolas darbībā, pieņem jaunus izaicinājumus un dažādā ziņā pārvar sevi. “Atrašanās šeit man ir liels izaicinājums tāpēc, ka vairums šeit esošo dalībnieku savu dzīvi ir saistījuši ar tūrismu, taču es to esmu saistījusi ar citām nozarēm. Vasaras skola man ir izaicinājums arī tāpēc, ka viss notiek angļu valodā,” atzīst Elizabete. Tomēr mērķi, ko paveikt šo nepilno divu nedēļu laikā visiem aptaujātajiem jauniešiem ir vienādi – iepazīt jaunus cilvēkus, iegūt jaunu un neaizmirstamu pieredzi, kā arī uzlabot angļu valodas zināšanas.
“Katram dalībniekam atklāšanas pasākumā tika iedota Valmieras karte, lai viņi ārpus lekcijām, savā brīvajā laikā, varētu doties pastaigās un iepazīt Valmieru,” atklāja vasaras skolas vadītāja Elīna.
Vasaras skolas dalībnieki apmetušies Vidzemes Augstskolas kopmītnēs Ausekļa ielā. Visi dzīvo vienā stāvā un izmanto vienu virtuvi, kur viņi arī sapulcējas un var iepazīt viens otru labāk. Katram studentam ir atsevišķa istaba, tāpēc viņi jebkurā laikā var pabūt arī vieni.
Jau ziņots, ka 6. augustā Valmierā tika atklāta Vidzemes Augstskolas (ViA) organizētā 18. Baltijas Starptautiskā vasaras skola. Tajā dalībniekus no Gruzijas, Latvijas, Slovākijas, Kazahstānas, Slovēnijas un Spānijas uzrunāja pasniedzēji un organizatori. Vasaras skola norisināsies no 5. augusta līdz 14. augustam.