Lasīšanas laiks: 3 min
Ziemā, sniegā un salā putniem nav viegli atrast barību. Barojot putnus, mēs palīdzam tiem pārciest ziemu un sagaidīt nākamo vairošanās sezonu. Putnu barošana arī piesaista putnus mājai vai dārzam un ļauj tos iepazīt tuvāk, informē Latvijas Ornitoloģijas biedrībā (LOB).
Tomēr svarīgi atcerēties, ka mēs esam atbildīgi par to, ko pieradinām. Sākot putnus barot, tas jādara regulāri, līdz pat pēdējiem sniegiem.
Putni
Visbiežākie viesi pie putnu barotavām ir lielās zīlītes, zilzīlītes, cekulzīlītes, purva un pelēkās zīlītes, mājas un lauku zvirbuļi, dzilnīši, dižraibie dzeņi, melnie meža strazdi, kā arī mājas baloži, žagatas un sīļi. Retāk barotavas apmeklē zaļžubītes, svilpji, pelēkās dzilnas, mazie un vidējie dzeņi. Vairāk par putniem barotavās var lasīt LOB mājaslapā.
Barība
Laba barība ir tauki un speķis, saulespuķu sēklas un rieksti, piemēram, zemesrieksti, un kaltēti augļi. Putniem garšo arī auzu un kukurūzas pārslas, linsēklas, miežu putraimi, grūbas, prosa un citas sēklas un graudi. Putnu barība nedrīkst būt sālīta, jo sāls ir putniem bīstams.
Putniem ziemas laikā nepieciešams daudz enerģijas, tāpēc šajā laikā vispiemērotākā ir barība ar augstu tauku saturu. Sauso barību, piemēram, auzu pārslas vai sadrupinātu maizi, ieteicams izmērcēt taukos vai eļļā.
- Tauki, speķis – laba barība zīlītēm, dižraibajiem dzeņiem, dzilnīšiem un strazdiem.
- Melnās saulespuķu sēklas ir lieliska barība, kas piemērota lielākajai daļai barotavu apmeklējošiem putniem. Eļļas saturs ir augstāks melnajās nekā svītrainajās saulespuķu sēklās.
- Zemesriekstus iecienījuši zīlītes, zaļžubītes, lauku zvirbuļi, dzilnīši un dižraibie dzeņi. Dzilnīši un pelēkās zīlītes var riekstus glabāt slēptuvēs.
- Citas sēklas un graudi – auzu pārslas, kaņepes, linsēklas, kā arī miežu putraimi, grūbas, prosa, novārīti zirņi un pupas u.c.
- Kaltēti augļi, piemēram, rozīnes, garšos melnajiem mežastrazdiem un pelēkajiem strazdiem.
- Ābolus, bumbierus un citus augļus iecienījuši strazdi, zīdastes un zīlītes.
- Sadrupināta maize piemērota nelielā daudzumā, jo tās enerģētiskā vērtība ir salīdzinoši zema.
Kā izgatavot “delikatesi” putniem
Tukša jogurta, margarīna vai cita plastmasas trauka dibenā izurbiet nelielu caurumu, izveriet caur to auklu un iekšpusē iesieniet mezglu. Bļodā sagatavojiet maisījumu no sēklām, riekstiem, kaltētiem augļiem un auzu pārslām. Pārlejiet tam pāri izkausētus taukus, izmantojot šādu proporciju – viena trešdaļa tauku un divas trešdaļas maisījuma. Labi samaisiet visu kopā. Iepildiet maisījumu plastmasas traukā. Kad maisījums sacietējis, pakariniet trauku ārā ar atveri uz leju.
Barotava
Barotavai jābūt tādai, lai putni varētu viegli piekļūt barībai – lai tā neapsnigtu un ieeja barotavā netiktu aizputināta, un lai barību varētu viegli papildināt.
Svarīgi ir ievērot higiēnu – regulāri iztīrīt no barotavas putnu mēslus un barības pārpalikumus un pēc tam nomazgāt rokas.
Lai putni barotavu ātrāk pamanītu, sākotnēji ieteicams nedaudz barības izbārstīt ārpus tās, vai arī “izrotāt” barotavu ar pīlādžiem, noziedējušām saulespuķēm u.tml. Vairāk par barotavām var lasīt LOB mājaslapā.