Lasīšanas laiks: 3 min
Sapņi ir viena no noslēpumainākajām un mistiskākajām lietām mūsu dzīvē. Sapņu tulki ir pavadījuši kaujās slavenus karavadoņus. Daudzi mākslinieki sapnī ir redzējuši jaunas idejas. Bet ko mēs zinām par sapņiem? Portāls Tastyhuman.com piedāvā 13 interesantus faktus par sapņiem.
1. Tu aizmirsti 90% savu sapņu
Piecu minūšu laikā pēc pamošanās puse sapņu tiek aizmirsti. Desmit minūšu laikā Tu neatceries jau 90% pagājušās nakts sapņu.
2. Akli cilvēki arī redz sapņus
Cilvēki, kuri zaudē redzi pēc piedzimšanas, redz savus sapņus. Cilvēki, kuri piedzimst neredzīgi, konkrētus attēlus neredz, bet viņu sapņi ir vienlīdz spilgti, balstoties uz pārējām maņām.
3. Visi sapņo
Katra cilvēcīga būtne sapņo, izņemot atsevišķus psiholoģiskus gadījumus. Ja Tev šķiet, ka Tu nesapņo, Tu vienkārši savus sapņus neatceries.
4. Sapnī mēs redzam tikai tos cilvēkus, kurus dzīvē esam redzējuši
Mūsu prāts neizgudro jaunus cilvēkus un sejas. Savos sapņos mēs redzam reālus cilvēkus, kurus savas dzīves laikā esam satikuši vai vienkārši pamanījuši, bet, iespējams, neatceramies. Savas dzīves laikā cilvēks ir redzējis tūkstošiem citu cilvēku, kurus vēlāk atkal pamana savos sapņos.
5. Ne visi sapņi ir krāsaini
12% sapņu ir melnbalti, pārējie ir krāsaini. Sākotnējie pētījumi liecināja, ka vairākums sapņu ir melnbalti, tomēr šis apgalvojums tika apgāzts vēlākos pētījumos. Nesenie pētījumi rāda, ka šāda krāsu maiņa varētu būt saistīta ar krāsainās televīzijas un fotogrāfiju parādīšanos.
6. Sapņi ir simboliski
Ja Tu sapņo par kādu noteiktu lietu, tas nenozīmē, ka sapnis ir tieši par to. Sapņos redzamās lietas nav jāuztver burtiski.
7. Emocijas
Sapņos visspilgtāk izjūtam tieši nemieru un raizes. Negatīvas emocijas sapņos ir biežāk sastopamas nekā pozitīvās.
8. Atkārtotie sapņi
Parasti kādu sapni sapņojam tikai vienu reizi, tomēr ir cilvēki, kuru sapņi atkārtojas. Aptuveni 70% sieviešu un 65% vīriešu piedzīvo atkārtotos sapņus.
9. Arī dzīvnieki sapņo
Pētījumos izmantoti dažādi dzīvnieki un visi parāda vienādus smadzeņu viļņus, kādi miegā ir cilvēkam. Pavēro savu suni, kamēr viņš guļ – ķepas kustās tā, itkā viņš sapnī kādam dzītos pakaļ.
10. Ķermeņa paralīze
Miega laikā mūsu smadzenes paralizē ķermeni, lai tas sapnī redzēto notikumu ietekmē nekustētos.
11. Ietekme uz sapni
Miegā ārējs stimuls var ietekmēt mūsu sapņus. Tas nozīmē, ka dzirdot mūziku, kas skan realitātē, mēs to iekļaujam savā sapnī. Piemēram, kamēr Tu sapņo, ka esi koncertā, Tavs brālis blakus istabā spēlē ģitāru.
12. Sieviešu un vīriešu sapņi atšķiras
Vīrieši visbiežāk sapņos redz citus vīriešus. Aptuveni 70% vīriešu sapņos redzamo tēlu ir citi vīrieši. Savukārt sieviešu sapņos redzams aptuveni vienāds sieviešu un vīriešu skaits. Vīrieši kopumā sapņos piedzīvo vairāk agresivitātes nekā sievietes.
13. Pravietiskie sapņi
Vairāki pētījumi rāda, ka no 18% līdz 38% cilvēku vismaz vienu reizi ir redzējuši pravietisku sapni, savukārt 70% piedzīvojuši deja vu efektu.