Lasīšanas laiks: 2 min
Septembrī SIA “Valmieras ūdens” uzsāka aktīvu dalību Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) atbalstītajā kopprojektā “Valmieras Gudrais nams”, kurā tika noskaidrots, ka visvairāk ūdens tiek patērēts vannasistabā, lietojot dušu, vannu, veļas mazgājamo mašīnu, kā arī tualeti, bet tikai 1 līdz 2 litri ūdens tiek patērēti dzeršanai, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Melece.
Lai iegūtu ziņas par to, kurām diennakts vajadzībām visbiežāk un visvairāk cilvēki lieto ūdeni, SIA “Valmieras ūdens” vērsās pie projektā iesaistītājiem Stacijas ielas 13 nama iedzīvotājiem.
Ģimeņu rīcībā bija nodotas anketas, kurās nedēļas garumā apkopoja informāciju par katru reizi, kad mājsaimniecībā izmantoja ūdeni. Iegūtie dati ļauj noteikt, cik lielu daudzumu un kādam mērķim vidēji diennaktī ģimenes tērē ūdeni, veidojot kopējo ikmēneša apjomu.
Pēc iegūtajiem rezultātiem, speciālisti ūdens resursu efektīvākai izmantošanai iedzīvotājiem iesaka izvērtēt izmantotās sadzīves tehnikas efektivitāti un jau iegādes brīdī pievērst uzmanību ūdens resursu taupīšanas kritērijam.
Tāpat SIA “Valmieras ūdens” veiktais pētījums apliecināja, ka ūdens patēriņš mājsaimniecībās nepalielinās proporcionāli no tajās esošo iedzīvotāju skaita, norādīja K.Melece. Piemēram,
ja viens cilvēks diennaktī patērē “x” litrus ūdens, tas nenozīmē, ka četru cilvēku ģimene patērēs 4 reizes vairāk.
Par vēl vienu projekta uzdevumu SIA “Valmieras ūdens” izvirzīja sniegt plašāku informāciju par centralizēti piegādātā dzeramā ūdens kvalitāti, salīdzinot to ar citiem ieguves avotiem.
Tika aptaujāti Stacijas ielas 13 nama iedzīvotāji, kuriem tika lūgts norādīt, vai viņi ikdienā dzeršanai lieto ūdeni no centralizētās ūdens piegādes sistēmas vai priekšroku dod citur iegūtam ūdenim.
Pētījumā noskaidrojās, ka
iedzīvotāji dzeršanai pārsvarā izmanto krāna ūdeni.
Uzņēmuma laboratorijas pārstāvji devās pēc dzeramā ūdens paraugiem uz mājsaimniecībām ēkas pirmajā un pēdējā stāvā, lai pārliecinātos par iekšējo tīklu kvalitāti. Vēl paraugus ieguva no iedzīvotāju iecienītām ūdens ieguves vietām – avotiem, akām un arī veikala plauktos iegūstamām pudelēm.
Ar pētījumā iegūtajiem rezultātiem varēs iepazīties ikviens Valmieras pilsētas iedzīvotājs novembrī paredzētajā projekta noslēguma seminārā. Iedzīvotāji varēs arī iepazīties ar projekta ietvaros tapušo informatīvo materiālu un animētu video par ūdens ceļu Valmierā.
Projektu “Valmieras Gudrais nams” īsteno SIA “Valmieras Namsaimnieks” ar LVAF atbalstu kopā ar projekta partneriem – SIA “Valmieras ūdens”, SIA “ZAAO” un Valmieras pilsētas pašvaldību.
Nākamā un noslēdzošā projekta tēma būs daudzdzīvokļu dzīvojamo namu siltināšana un energoefektivitātes pasākumu ieviešanas ieguvumi iedzīvotājiem. Projekta izmaksas ir 56 495,01 eiro, no kurām KPFI finansējums ir 65,49% jeb 37 000 eiro.