Lasīšanas laiks: 2 min
Piektdien, 26.septembrī visā Eiropā notika Zinātnieku nakts pasākumi. Vakara laikā zinātni tuvāk iepazīt bija iespējams arī Vidzemes Augtskolā (ViA).
Jau no plkst.18 Valmieras integrētajā bibliotēkā Cēsu ielā 4 Zinātnieku naktī īpaši bija aicināti bērni un jaunieši, kuri varēja piedalīties sarunās, praktiskās nodarbībās un izstādēs. Viņus uzrunāja Jauno Ķīmiķu skolas dalībniekiem un piedāvāja piedalīties praktiskās nodarbības, tostarp caur mikroskopu vērot zilos dimantiņus, iepazīt dažādu vielu, tostarp ledus, dimanta un grafīta molekulu formas un vērot vairāku vielu savstarpējās reakcijas.
Jauno Ķīmiķu skolas pārstāvji – Valmieras Valsts ģimnāzijas skolēni Ramona un Eduards, kā arī Latvijas Universitātes students Roberts – portālam “Valmieras Ziņas” atklāja, ka ķīmija ir viss mums apkārt, tikai ķīmiķi uz lietām, vielām un procesiem mēdz skatīties daudz detalizētāk nekā to dara citi, un varbūt tāpēc citiem ķīmiskie procesi šķiet tik sarežģīti.
Kā portālam “Valmieras Ziņas” atzina vairāki Zinātnieku nakts pasākumu apmeklētāji, nākt uz pasākumiem lielākoties pamudinājuši vai nu skolotāji vai “līdzi pavilkuši” draugi. Lai arī retais pieļāva savu nākotnes profesiju saistīt ar ķīmiju, tomēr visi atzina, ka ķīmija un zinātne kopumā ir interesanta ikvienam.
Valmieras Valsts ģimnāzijas skolotāja Diāna Zilberte portālam “Valmieras Ziņas” pauda, ka šādi pasākumi veicina bērnu interesi par zinātni. “Katra praktiska darbība dod kaut kādu lielāku sapratni par procesu un, kad viņš pats ir kaut ko savām acīm redzējis, savām rokām aptaustījis, viņš arī pavisam citādi ņem pretī to vielu, ko viņam māca skolā.”
Savukārt plkst.19 speciālisti atklāja “Sāls istabas noslēpumus”, bet pēc stāstījuma notika konkurss “Ko es zinu par kristāliem?”. Tāpat dienas laikā bibliotēkā bija apskatāmas izstādes “Akmens stāsti” un “Kristālu maģija”
Vakara gaitā ViA ēkā Tērbatas ielā 10 notika sarunas ar zinātniekiem un demonstrējumi laboratorijās. Zinātnieki pastāstīja, kāds ir Vidzemes uzņēmēju portrets un kādas ir sabiedrības iniciatīvas Vidzemē. Zinātnieku nakts apmeklētāji varēja izzināt interaktīvas trīsdimensiju vides projektēšanas iespējas un pielietojumus papildinātās realitātes režīmā, kā arī uzzināja par līdzšinējo pasaules praksi un mūsdienu un nākotnes interaktivitātes ierīcēm.
Tērbatas ielā 10 notika arī izziņas pasākumi un demonstrējumi par tēmu “Mehatronika = Mehānika. Elektronika. Dators.” Attīstoties arvien jaunākām un sarežģītākām tehnoloģijām, pieaug mehatronikas nozīmīgums, līdz ar to šīs jomas profesija kļūst aizvien pieprasītāka un neaizstājamāka. Mehatronika atzīta par vienu no desmit jaunajām tehnoloģijām, kas mainīs pasauli.
Dažādi Zinātnieku nakts pasākumi 26.septembrī notika vairāk nekā 200 Eiropas pilsētās. Tie tika rīkoti, lai saistošā veidā skaidrotu zinātnes sasniegumus, ļautu ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos un piedalīties zinātniskos eksperimentos, praktiski pielietotu jaunākās tehnoloģijas un piedāvātu ikvienam interesentam kļūt par zinātnieku Zinātnieku naktī.