Lasīšanas laiks: 2 min
Ceturtdien, 9.jūnijā, Valmieras muzejā atklāja mākslinieces Ineses Vēriņas-Lubiņas izstādi “Notikums ierobežotas redzamības apstākļos” un Mētras Drulles grafikas darbu izstādi.
Izstādē “Notikums ierobežotas redzamības apstākļos” skatāmas gleznas, video un instalācijas. Darbi ir abstrakti stāsti un interpretācijas par notikumiem, ko autore varētu būt pieredzējusi. I.Vēriņa-Lubiņa stāsta, ka darbu pamatā ir reāli notikumi un apkārtējās vides novērojumi. Mākslinieces deformēti un abstrahēti līdz askētiskām formu un laukumu kompozīcijām, pirmatnēji reālistiskie satura elementi pārvēršas nereālā un citkārt absurdā stāstā par dabas stihijām, savvaļas dzīvniekiem, mītiskām būtnēm, mirāžām un vīzijām, ko var ieraudzīt un piedzīvot tieši tad, kad īsti neko redzēt nevar.
Kolekcija tapusi mākslinieces ikdienas studiju laikā, no skicēm, novērojumiem un radošiem eksperimentiem, kas saistīti ar dabas formu pētīšanu tumsā, miglainos, lietainos, zemūdens vai citādos apstākļos ar apgrūtinātu redzamību.
I.Vēriņa-Lubiņa dzimusi Rīgā. Māksliniece šobrīd dzīvo un strādā Salacgrīvā. Ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā. Strādā video, glezniecības, instalācijas un jauno mediju laukā. Kopš 2005. gada aktīvi darbojas eksperimentālā kino un video mākslas jomā, kā arī piedalās dažādās grupu izstādēs un citos kultūras notikumos. Ineses īsfilmas un video māksla ir demonstrēta filmu festivālos daudzviet pasaulē – ASV, Ķīnā, Islandē, Krievijā, Vācijā, Nīderlandē un citur.
Māksliniece – grafiķe M.Drulle darbos pievērsusies cilvēka un dabas pasaules mijiedarbībai. Viņai svarīgi atrast veidu, kā visprecīzāk atspoguļot sajūtas un emocijas mākslā, veidot skatījumu par jau esošām lietām, estetizējot notikumu, vietu, laiku un telpu. Vistuvākie izteiksmes līdzekļi M.Drulles radošajā darbībā ir kolagrāfija, linogriezums un monotipija. Eksperimentējot ar šīm grafikas tehnikām, autore tiecas uz robežas starp augstspiedumu un dobspiedumu nojaukšanu. Viņai svarīgi atrast veidu, kas spēj visprecīzāk atainot sajūtu materializēšanos kādā noteiktā formā. Māksliniece mēdz izmantot materiālus, kas neatbilst tradicionālam uzskatam par divdimensiju grafiku.
Darbi netop ātri – ne tehniski, ne emocionāli. Galvenie tēli darbībā ir sieviete un daba. Svarīgs aspekts mākslinieces radošajā darbībā ir harmonija un miers, izteikti izvairoties no negāciju un agresijas atspoguļošanas.
M.Drulle radoši darbojas galerijā “Mētras Māja” Aizputē un “Grafikas skola”, “Galerija Centrs” darbnīcā Rīgā. Māksliniece vada meistarklases grafikā, kā arī bijusi vizuālās mākslas un datorgrafikas pasniedzēja.
M.Drulle aktīvi organizē personālizstādes, piedalās grupu izstādēs Latvijā un ārvalstīs.
Abas izstādes apskatāmas no 9. jūnija līdz 3. jūlijam.