Lasīšanas laiks: 2 min
Pirmdien, 1.septembrī plkst.16 Valmieras muzeja Izstāžu namā notiks izstādes “1914.gads – pirms un pēc” atklāšana, kas veltīta Pirmā Pasaules kara simtgadei, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras muzeja Vēstures nodaļas vadītāja Ingrīda Zīriņa.
Izstādē būs iespējams uzzināt, kurā gadā izveidoja Vecpuišu parku, kur noritēja trešā lauksaimniecības un rūpniecības ražojumu izstāde, kurā Gaujas krastā atradās Karlovka jeb Kārliena un cik izmaksāja Valmieras pilsētas slimnīcas celtniecība.
Tāpat izstādes apmeklētāji varēs noskaidrot, kas vāca līdzekļus Sarkanā Krusta un Bēgļu palīdzības komitejām, kas saista latviešu strēlniekus ar Valmieru, kur mācījās bēgļu bērni un kur tika izvietoti rezerves bataljona (pulka) karavīri. Turklāt būs iespēja gūt apstiprinājumu faktam, ka tieši Valmierā 1916.gadā izgatavots sarkanbaltsarkanais karogs, kā arī uzzināt, kā valmierieši tika informēti par jaunās Latvijas valsts proklamēšanu. To visu un daudz ko citu varēs atklāt izstādē, kas veltīta I Pasaules kara simtgadei – stāstā par notikumiem un cilvēkiem, kuri mainīja vēsturi. Izstāde apskatāma līdz 29.novembrim. Izstādes autore – Ingrīda Zīriņa, māksliniece – Inta Skrastiņa.
Atskatoties vēsturē
1914.gada vasara bijusi atšķirīgāka par aizvadītājām – mēnešiem svelmaina saule dedzinājusi zemi, debesis nedevušas ne pilīti lietus, laukos labība, nedabūjusi mitruma, ātri sāka dzeltēt. Saules apaļā ripa blāvi mirdzēja kā caur miglu, bet tā nebija migla… Tie bija dūmi, kas nāca no mežu un purvu ugunsgrēkiem. Ja mežu ugunsgrēkus kaut kā vēl bija iespējams ierobežot un apdzēst, daudz grūtāk nācās cīnīties ar izkaltušiem purviem. Ja uguni apdzēsa vienā vietā, tas pēc kāda laika parādījās citviet. Tajā gadā vēl kāds notikums radīja bažas cilvēku prātos – tas bija gaidāmais saules aptumsums. Veci ļaudis pareģoja, ka visas šīs neparastās dabas parādības vēstot ko ļaunu – kara tuvumu.
Jauniešiem, puišiem un vīriem gaidāmais karš sākumā šķita kā īslaicīga izklaidēšanās, bet tas izvērtās latviešu tautai par garu ciešanu ceļu. 1914.gada 16.jūlijā tika uzsākta daļēja mobilizācija Valkas, Valmieras, Cēsu un Ludzas apriņķī, bet, sākoties karadarbībai, mobilizēja vēl ap 120-140 tūkstošiem cilvēku.