Lasīšanas laiks: 6 min
Arī šovasar Valmieras pilsētas pašvaldība piedāvā jauniešiem vecumā no 13 līdz 18 gadiem iegūt pieredzi apmaksātā darbā dažādās Valmieras iestādēs, piemēram, skolās, bibliotēkā, slimnīcā. Lielākoties tā ir apkārtnes uzkopšana, taču, piemēram, slimnīcā strādājošie jaunieši piedalās arhīva kārtošana un bibliotēkā nodarbinātie palīdz plauktu kārtošanā un pasākumu organizēšanā.
Kopā Valmieras pašvaldība šogad saņēma 367 pieteikumus no skolēniem. Visiem, kuru pieteikums un dokumenti atbilda noteikumiem, tika sniegta iespēja strādāt kādā no pašvaldības iestādēm. Tiesa, jaunietis iespēju zaudē, ja pirmajā dienā neierodas darbā, jo tieši tad tiek pastāstīts par darba drošības noteikumiem, “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras pašvaldības speciāliste izglītības jautājumos Sanita Loze.
Lielākoties darba devēji ir apmierināti, jo palīdzīgas rokas vienmēr ir nepieciešamas un skolēni padara darbus, kurus ikdienā iestādēm nav laika izdarīt. Protams, ir arī jaunieši, kas uz darba vietu nāk tikai labi pavadīt laiku kopā ar draugiem, taču “bērni ir bērni” un vasaras darba pieredze būs pirmais ieraksts CV, kas ir ļoti nozīmīgi, teic Sanita Loze.
Atšķirībā no NVA programmas, kur atkarībā no vecuma skolēni strādā 4 vai 6 stundas, visi pašvaldības nodarbinātie jaunieši strādā 4 stundas, trīs nedēļas. Stundas likme ir 2,477 eiro, tātad bērni pirms nodokļu nomaksas saņem 148,62 eiro. Vasaras nodarbinātības programma ilgst no 1.jūnija līdz 21.augustam.
Nevar sagaidīt, kad varēs iet uz bibliotēku
Jaunieši, ar kuriem “Valmieras Ziņas” satikās bibliotēkas telpās, atzīstas, ka paši ir lieli lasītāji. Trīs puiši – Gustavs, Denis un Ričards – jau iepriekš sastrādājušies ar bibliotēku tās organizētajā projektā “Lasi un tev sekos”. Bērnu nodaļas bibliotekāre Gaida Arta Saukāne pat nosmej, ka Gustavs un Denis palikuši pat ilgāk par obligātajām četrām stundām un viņus bijis grūti pierunāt doties mājās.
“Nevar sagaidīt, kad varēs iet uz bibliotēku,” atzīstas Gustavs. Bibliotēkas direktore Daiga Rokpelne atklāj, ka viņš un Denis paliks arī pēc darba beigām strādāt kā brīvprātīgie un organizēt nodarbības trešdienās un ceturtdienās, kurās caur spēlēm iepazīstinās interesentus ar jaunākajām tehnoloģijām.
Jauniešiem darbs bibliotēkā patīk, vienīgi brīžiem, kārtojot grāmatas un arhīvus, paliek nedaudz garlaicīgi. Turklāt darbs lielākoties ir sēdošs, par kustību trūkumu uztraucas bibliotēkas direktore.
“Visi darbi, ko bērni dara, ir ļoti vērtīgi,” atzīst Daiga Rokpelne, un viņa pati bijusi pārsteigta, cik daudzi bērni vēlējušies strādāt tieši bibliotēkā. Viņasprāt, šādi vasaras darbi palīdz daudz iemācīties par sevi – par to kāds esi un kāds kļūsti citā vidē.
Savukārt Saukāne atminas, ka citus gadus ir bijuši jaunieši, kuri nemaz neesot sapratuši, ka nebūs vis laika atsēdēšana, bet reāls darbs. Abas darbinieces atzīst, ka daudzi jaunieši no šī darba ieguvuši pavisam jaunu pieredzi par to, kas īsti ir bibliotēka, kā arī kļuvuši lielāki lasītāji.
Rokpelne stāsta, ka no kādas meitenes, kas bibliotēkā strādāja pagājušajā gadā, nākusi interesanta atziņa par to, cik grūti bijis strādāt klusumā, neklausoties mūziku austiņās. Taču Ričards atzīst, ka neklausīties mūziku darba laikā nav grūti – bibliotēkas klusums nomierina un palīdz koncentrēties darbam. Viņš un vēl viena skolniece Viktorija bibliotēkas otrajā stāvā strādā pie novecojušo tekstu pārrakstīšanas datorā, lai informācija nepazustu līdz ar izbālējušajiem burtiem.
Samīļot trusīšus
Viena no vietām Valmierā, kas piedāvā skolēniem darbu ir Sajūtu parks. Cik novērots, jauniešiem darbs patīk, stāsta viena no parka pastāvīgajām darbiniecēm Zeltīte Pitura. Protams, kad tuvojas darba dienas beigas, ”mēdz kaut ko paburkšķēt”, taču slikti vārdi neesot sakāmi. Parkā strādājošajām meitenēm iemācīts viss – kā uzkopt taku, sakārtot viesnīcas numuriņus, strādāt ar klientiem. Zeltīte gan nosmej, ka mīļākais darbs esot trušu būra uzkopšana, jo tad ir iespēja apmīļot garaušus.
“Pārsvarā nodarbojamies ar audzināšanas darbu,” stāsta Zeltīte. Bērniem stāsta, ka taka jāuztur kārtībā ne vien tādēļ, ka tas ir pienākums, bet arī gluži vienkārši, ka pašiem taču negribētos ar basām kājām staigāt pa citu atstātiem atkritumiem.
Sajūtu parkā satiktās meitenes ir ļoti apmierinātas ar darba vietu. Pārgaujas ģimnāzijas skolnieces Dinija un Ilona pieļauj iespēju, ka arī nākamgad varētu vasarā pastrādāt Sajūtu parkā. Par to, vai šādu darbu gribētu darīt arī nākotnē, meitenes gan nav pārliecinātas, taču nešaubās, ka gūtā pieredze noteikti kādreiz noderēs.
Strādā arī privātuzņēmumos
Bez Valmieras pašvaldības darbu jauniešiem jau vairākus gadus nodrošina arī tādi uzņēmumi kā “Valpro”.
“Jāsaka, ka interese no jauniešu puses par darbu vasarā ir ļoti liela, viņi nāk, prasa, interesējas. Piemēram, šogad visas atvēlētās darba dienas jau bijušas praktiski aizpildītas maijā,” “Valmieras Ziņas” informēja “Valpro” sabiedrisko attiecību speciāliste Krista Mierkalne. Uzņēmums skolēniem darbu piedāvā jau desmit gadus, tāpēc Mierkalne to sauc par pašu iniciatīvu, ne citu pamudinājumu. Tiesa, pēdējos gadus “Valpro” sadarbojas arī ar Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA). Taču, tā kā NVA skolēnu nodarbināšanā ir savi nosacījumi, vairākas darba vietas tiek piedāvātas ārpus valsts projekta ietvariem.
Jaunieši gan uzkopj apkārtni, gan piedalās ražošanā, škirojot, pakojot un arī veicot nelielus montēšanas darbus. Lai gan ir bijuši gadījumi, kad jaunietis ātri vien saprot, ka darāmais darbs ir netīkams un vairs nenāk uz darbu, lielākoties atsauksmes gan no meistariem, gan no jauniešiem ir labas. Ir bijuši gadījumi, kad skolēni strādāt “Valpro” atgriežas arī citās vasarās. Kāda meitene pēc vairāku vasaru darba uzņēmumā pat tikusi pieņemta pastāvīgā darbā.
“Lai arī darbs ne vienmēr ir viegls un patīkams, jaunieši vienmēr beigās ir priecīgi par nopelnīto naudiņu un iegūto pieredzi,”
secina Mierkalne.
Saldākais uzņēmums
Darba vietas jauniešiem piedāvā arī uzņēmums “NP Foods”, kas izplata tādu zīmolu kā “Laima”, “Staburadze”, “Selga”, “Gutta” un citu produktus.
“Saldākais uzņēmums,” sarunas laikā ar “Valmieras Ziņām” iestarpina produktu izplatītājs Valdis, kuram jau pusotru mēnesi ik dienu seko un palīdz Uldis, viens no 22 jauniešiem, kuri izmanto “NP Foods” sniegto iespēju vasarā strādāt viņu uzņēmumā.
Uldis Valmieras 36. arodvidusskolā apguvis viesmīlības servisu. Par iespēju uzzinājis ar paziņu palīdzību, un, tā kā produktu izplatīšanā lieti noder arī skolā apgūtais, nolēmis izmantot iespēju.
Valdis arī pastāsta, ka, ja praktikants sevi parāda no labākās puses, tad ir visas iespējas uzņēmumā palikt uz pastāvīgu darbu. Pagaidām par Uldi ir radies ļoti labs iespaids, un Valdis pieļauj, ka puisis varētu kļūt par pilntiesīgu “NP Foods” darbinieku.
Uldis pieļauj, ka varētu arī turpmāk strādāt šajā profesijā. Turklāt ieraksts CV par darbu šādā uzņēmumā lieti noderētu nākotnē, meklējot darbu līdzīgā vietā.
Lai motivētu vecākus atbalstīt bērnus pirmās darba pieredzes gūšanā, šogad vecākiem skolēnu vasaras darba laikā netiek noņemti nodokļu atvieglojumi par apgādībā esošu personu, vēsta portālā latvija.lv pieejamā informācija.
NVA dati liecina, ka kopumā valsts skolēnu vasaras nodarbinātības programmā piedalās 2 238 skolēni. No tiem 110 skolēni nāk no Valmieras un tās apkārtnes, kur NVA projekta ietvaros sadarbojas ar tādiem uzņēmumiem kā “Valmieras piens”, “Valpro”, “Artifex Plus”, “Maxima Latvija”, “New Yorker Latvija”, “Lenoka” un “Grāmatvedības birojs IR”.
Vēlējos pajautāt vai bērni kuriem ir gandrīz, gandrīz 13 vai tie arī var strādāt ?
Labdie, es veletos piedalities no siem piedavatiem darbiem! Man ir 14 gadi! Es butu parlaimiga, ja jus man atbildetu un piedavatu kur vel ir brivas vietas!