Lasīšanas laiks: 3 min
Šodien un rīt Valmierā notiek Starptautiska zinātniskā konference “Brāļu draudze Vidzemes kultūrtelpā”, kas veltīta Artura Baumaņa romānu triloģijai “Hernhūtieši”, hernhūtiešu kustības vēsturei Vidzemē 18.-19.gadsimtā, kā arī Valmiermuižas īpašnieces Magdalēnas Elizabetes fon Hallartes personībai.
Konference tika atklāta Valmieras pilsētas pašvaldībā, kur Valmieras pilsētas pašvaldības izpilddirektora vietniece Evija Voitkāne sveica klātesošos vēstures, filoloģijas un literatūras pētniekus un mācībspēkus. Viņa atgādināja, ka Magdalēna Elizabete fon Hallarte bijusi viena no spožākajām 18.gadsimta latviešu vēstures personībām, kurai pateicoties, Valmiera varējusi lepoties ar Baltijā un Krievijas impērijā pirmo zināmo skolotāju semināru.
“Lai mēs gudri varētu veidot savu rītdienu, mums ir svarīgi zināt savas saknes un vēsturi, tāpēc man ir gandarījums, ka šī konference notiek par godu Artura Baumaņa romānam,” sacīja E.Voitkāne.
Savukārt konferences idejas autors, Brāļu draudzes kustības pārstāvis Gundars Ceipe uzrunā klātesošajiem sacīja: “Šis ir vēsturisks brīdis, jo ir intelektuāls izaicinājums droši doties senajos notikumos un tur ir spēka punkti, dārgumi, kurus iekustinot, ko mēs ar vārdu arī darām, mēs varam iemantot arī lielu svētību šodienai un rītdienai.”
Portālam “Valmieras Ziņas” viņš atklāja, ka konference turpmāk tiks rīkota reizi divos gados, lai konstruktīvu diskusiju veidā arvien vairāk atgādinātu par latviešu bagātīgo vēsturi, kas ir pilna ar mācībām, kuras būtu jāzina ne tikai profesoriem, bet arī bērniem.
Pirmā konferences diena notiks Vidzemes Augstskolā. Konferences atklāšanas pasākumā augstskolas rektors Gatis Krūmiņš sacīja: “Tas mums ir liels izaicinājums un reizē liels gods uzņemt tik kompetentus cilvēkus, zinātniekus pie mums šajā konferencē, un, kā mēs redzam, arī tēmas, kas ir humanitāras, ir pietiekami aktuālas, lai varētu veidot starptautisku konferenci.”
Pēc oficiālā konferences atklāšanas pasākuma pašvaldībā, pie Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcas, blakus vienīgajai palikušajai no trim ģenerālienes Hallartes piemiņai iestādītajām liepām tika iestādīta jauna liepa. “Vecā liepa jau acīmredzami vada savas vecumdienas un drīz lūzīs, tāpēc kā piemiņu par šo izcilo sievieti un atmodu, pie kuras viņa stāvēja, esam iestādījuši jaunu koku, lai piemiņas zīme tomēr saglabātos,” sacīja G.Ceipe.
“Koks ir fantastisks simbols, kas spēku ņem no zemes, no būtības, lai lapas un zari var tiekties debesīs,”
liepas stādīšanas pasākumā sacīja mācītājs Arnis Bušs un vēlēja klātesošajiem no dzīves smelties gana daudz spēka. Savukārt Valmieras Muzeja direktore Iveta Blūma klātesošajiem apsolīja, ka muzeja darbinieki uzņemsies rūpes par jauno koku, to ik pa laikam aplaistot un nodrošinot, ka tā saknes cieši ievijas zemē.
Turpinājumā konferences dalībnieki devās uz Vidzemes Augstskolu, kur piedalīsies lekcijās, ko vadīs pētnieki un mācībspēki no Latvijas, Somijas, Čehijas un Zviedrijas. Viņu vidū būs Zviedrijas Nacionālās bibliotēkas pārstāvis Jānis Krēsliņš, Prāgas Kārļa Universitātes pārstāvis Pāvels Štolls, Latvijas Nacionālās bibliotēkas pārstāvji Vija Daukšte un Andris Vilks, un citi.
Konferenci organizē Vidzemes Augstskolas Humanitāro, ekonomisko un sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāte, Humanitāro zinātņu fakultāte, Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte, Valmieras muzejs, biedrība “Vidzemes kultūrvēsturiskā mantojuma pētniecības centrs” un Brāļu draudzes misija Latvijā.