Lasīšanas laiks: 4 min
Valmieras Viestura vidusskolas pirmsākumi meklējami 1923.gadā, kad, apvienojot Valmiermuižas mazās skolas, tika izveidota II pakāpes pamatskola. Trīs gadus vēlāk pamatskolas nosaukumam Valmieras pagasta valde, latviskā patriotisma jūtu vadīta, izvēlējās pievienot zemgaļu virsaiša Viestura vārdu. Kad nolēma būvēt jaunu skolas ēku Valmieras pilsētas un pagasta ceļu krustpunktā, arī virsaiša Viestura vārdu mantoja jaunā skola, stāsta Māris Lapsiņš, VVV skolas vēstures skolotājs.
Sestdien, 23.maijā, skola ar virsaiša Viestura vārdu, aicina uz 75 gadu jubilejas salidojumu.
“Brīvās Latvijas pirmajos gados, cik man zināms, bija tādi laiki, kad jaunās valsts skolām deva patriotiskus vārdus – Auseklis, Imanta u.c. Tas varēja būt ap 1924. vai 1925. gadu, kad Valmieras pagasta valde sprieda, kā tad jaunizveidotā II pakāpes pamatskola Valmiermuižā paliks bez vārda. Sēdē piedalījās arī mans tēvs Hermanis. Kā jau ir tad, kad savējie sanāk kopā, sāk diskutēt, kurš vārds ir labs un kurš ne. Mans tēvs nejauši izteicis domu, ka latviešiem ir senais virsaitis Viesturs un ka skolas nosaukumā varētu būt latvju virsaiša Viestura vārds. Tā arī visi pēc apspriešanās pievienojās, un tā radās Valmieras pagasta Viestura pamatskolas nosaukums,”
lasāms valmierieša, toreizējās Valmieras pagasta Viestura II pakāpes pamatskolas Valmiermuižā absolventa Viestura Pāvula atmiņās.
“Jauno skolas ēku projektēja arhitekts Arnolds Čuibe. 1939.gada 10.decembrī skolas namu oficiāli atklāja, tad tika iesvētīts arī skolas karogs. Ir pieņemts tagad uzskatīt, ka Viesturskolas dzimšanas diena ir tieši 1939.gada 10. decembrī, kad tika atklāts jaunais skolas nams,”
stāsta M.Lapsiņš.
Par vidusskolu izglītības iestāde kļuva 50. gadu otrajā pusē. Jēdziena “Viesturskola” stabilo nozīmi Valmieras pagasta, pilsētas un pat Latvijas dzīvē 25 gadus ilgā un neatlaidīgā darbā kaldināja direktore Vera Kupča un viņas vadītais skolotāju kolektīvs.
Kopš 1960.gada, kad no virsaiša Viestura vārdā nosauktās skolas atvadījās pirmie vidusskolas absolventi, vairāk nekā 3300 viesturiešu ir aizvadīti lielajā dzīvē.
“Arī vārds “viesturieši” ir labi pazīstams gan skolēnu, gan skolotāju vidū. Tā ar cieņu sauc visus tos, kas mācījušies vai strādājuši šajā skolā. Tas ir ļoti nozīmīgs vārds, kam ir sirsnīgs, neatkārtojams skanējums. Pat vēl pēc gadiem tas ir kā īpaša savstarpējās pazīšanās un tuvināšanās zīme.”
Gadiem ejot un mainoties sabiedriskajām iekārtām, Viesturskolas gars un tradīcijas ir saglabājušās.
“Liels nopelns ir ilggadīgajam skolas direktoram Ivaram Briedim, kurš iestādi veiksmīgi vadīja lielo pārmaiņu laikā no 1984. gada līdz 2010. gadam. Viņš vienmēr bija atvērts jaunām idejām un darbiem. Protams, liela nozīme ir arī radošajam pedagogu kolektīvam.”
2014.gadā par direktoru kļūst Uldis Jansons. Pirmo reizi skolas vēsturē kolektīva vadītājs ir “viesturietis”, kurš skolā mācījies 11 gadus, bet pēc studijām atgriezies, lai būtu skolotājs.
“Uldis Jansons atzīmē, ka viņa mūžā vārdam “Viesturskola” ir bijusi īpaša, maģiska skaņa. Skolā nostrādātajos gados viņš uzkrājis pieredzi, arī iegūta pārliecība par to, kur ir viesturiešu spēks. Direktors uzskata, ka tas ir gan skolēnu, gan skolotāju paaudžu vienotībā. 31 no 74 šobrīd skolā strādājošajiem pedagogiem ir šīs mācību iestādes absolventi. Jāpateicas mūsu zelta fondam, kas izaudzinājuši lielisku maiņu. Arī šogad skolā darbu uzsāka trīs jaunie skolotāji – mūsu absolventi.”
Skolas vadmotīvs ir gādāt, lai ikviens skolēns varētu apgūt katru mācību priekšmetu atbilstoši savām spējām un gūt gandarījumu par to. Liela nozīme ir labestības izpausmēm un savstarpējas sapratnes meklējumiem, tāpēc audzēkņu vidū ir daudz tādu jauniešu, kuru ģimenes jau vairākās paaudzēs ir Valmieras Viestura vidusskolas absolventi.
“Skola ir bagāta ar tradīcijām. Viena no tām – 4.skautu vienība, kas veicina skolēnos patriotisma jūtas un palīdz veidot fizisko rūdījumu. Arī skolas sportistu vārdi un sasniegumi ir pazīstami ne tikai Valmierā. Virsotne ir trīs skolas absolventu – Lienes Fimbaueres, Artūra Matisona un divkārtējā čempiona Māra Štromberga – starti pasaules olimpiskajās spēlēs.”
Sirsnīga tradīcija ir pedagogu Darba svētki, godinot pedagogus, kuri skolā nostrādājuši ilgus gadus. Šajā pasākumā asprātīgā gaisotnē atklātas interesantas, ikdienā nepamanītas kolēģu personības iezīmes.
Viesturieši vienmēr bijuši draugos ar dziesmu un deju. Apaļo jubileju, 55 gadus, pērn nosvinēta skolas deju kolektīvs “Viesturietis”.
Neatkārtojama ir skolas saistība ar “Sprīdīša” vārdu. Valmieras Viestura vidusskola ir mājvieta valstī vienīgajām skolēnu teātra klasēm, kurās darbība paplašinājusies, tagad dodot iespēju veidot muzikālā un horeogrāfiskā ziņā sarežģītākas izrādes. Skolēnu teātra “Sprīdītis” vēsture lasāma šogad klajā laistajā grāmatā “Sprīdītis Laimīgajā zemē”.
“Ir patīkami vērot mūsu “Sprīdīša” aktierus uz teātra skatuvēm, kino un TV raidījumos. Akvelīnai Līvmanei, Tālivaldim Lasmanim, Ģirtam Ķesterim, Kristīnei Nevarauskai, Terēzei Lasmanei, Edgaram Pujātam, Jānim Kirmuškam, Anetei Berķei, Pēterim Lapiņam, Baibai Sipeniecei- Gavarei, Lienei Šomasei skatuves gaitas sākās tieši Viesturskolā.”
Valmieras Viestura vidusskolas 11.absolventu salidojums notiks 23.maijā plkst. 18.00 skolā, kas godam nes virsaiša Viestura vārdu.
Plašāka informācija par salidojumu skolas mājaslapā.