Lasīšanas laiks: 3 min
1965.gada 13.maijā toreizējā Valmieras gaļas kombināta ēdnīcas telpās uz pirmo mēģinājumu ieradās apmēram 20 vīru, no kuriem “taurē pūtuši” bija tikai divi. Pirmajā tikšanās reizē par orķestra vecāko tika ievēlēts Ēvalds Pavlovičs. Tituls saglabāts līdz pat šim brīdim, “tikai tagad mani sauc lepnākā vārdā – par prezidentu”, smejas Ēvalds.
Sirmais kungs stāsta, ka sākums bijis ļoti grūts.
“Apbrīnoju Anatoliju Stepanovu, pirmo orķestra diriģentu, kurš uzņēmās šo darbu. Viņš pēc tam bija diriģents arī politiski represēto vīru korim “Baltie bērzi”. Pūtējiem ir jāmācās no mazotnes, bet uz pirmo mēģinājumu bija sanākuši vīri, kuriem jau bija ģimene, vai kuri bija tuvu precību gadiem, kuriem jādomā par maizes pelnīšanu un bērniem. Tikai divi no mums pirms tam bija “pūtuši taurē” – es vidusskolas laikā, bet otrs puisis armijā. Izēstā sāls daudzums grūtā darba laikā bija tik liels, ka sastāvs daudz mainījās.”
1968.gadā notika apvienošanās ar pūtēju orķestri “Kaugurieši”, par vadītāju kļuva Jānis Spalviņš. 70.gados mainīts nosaukums.
“Gribējām būt pūtēju orķestris “Valmiera”, bet, tā kā bija jau jauktais koris “Valmiera”, tad rīkojām iekšējo konkursu, un orķestris ieguva nosaukumu “Signāls””.
Pašlaik Ēvalds orķestrī spēlē baritona partijas un priecājas, ka repertuārs ir mainījies.
“Agrāk bija jāspēlē daudz obligāto dziesmu, tagad paši varam izdomāt repertuāru, protams, ja piedalāmies skatēs, arī tur ir obligātie skaņdarbi, tomēr ir izvēles brīvība. Spēlēt ir patīkamāk, esam kļuvuši melodiskāki.”
No 1987.gada orķestri vadīja Gunārs Geduševs, taču, kad 1992.gadā tika nodibināts bigbends “Valmieras puikas”, Gunārs Geduševs orķestra vadību nodeva Jūlija Cukura pārziņā. 1995.gadā muzikanti ar visu iedzīvi pārcēlās uz Valmieras 22.zemessardzes kājnieku bataljona štāba telpām Rīgas ielā 50, bet jau pēc diviem gadiem orķestris palika bez savas mājvietas. Jaunās mājas atrastas Valmieras Kultūras centrā, iekļaujoties pilsētas mākslinieciskās pašdarbības kolektīvu saimē. Jau no orķestra pirmajiem pastāvēšanas gadiem kolektīvs piedalījies skatēs, pūtēju orķestru salidojumos, festivālos. “Signāls” koncertējis arī ārpus valsts robežām – Tartu (Igaunija) un Pleskavā (Krievija), informēja Valmieras Kultūras centra sabiedrisko attiecību vadītāja Līga Tarbuna.
Ēvalds atceras pirmo orķestra uzstāšanos:
“Pirmais koncerts notika turpat Valmieras gaļas kombinātā. Toreiz svinēja Lielo Oktobra sociālistisko revolūciju. Arī pirmo gājienu nekad neaizmirsīšu. 7.novembra svētku rītā pienāca ziņa, ka saslimis basists. Biju palicis vienīgais, kas no “resnā gala” pūš melodiju. Dziesmu svētku gājienā ir grūti, bet tas bija grūtākais.”
Ēvalds dzīvesprieku, ko izstaro orķestris, skaidro ar dalībnieku entuziasmu un aizraušanos.
“Šobrīd atbildīgo diriģenta darbu ir uzņēmies Mārtiņš Birnis. Ja nav taurīte rokā turēta, nav viegli izprast, cik liels darbs jāiegulda. Kopā spēlējam dažādas paaudzes – ir gan skolēni, gan studenti, gan vidējā paaudze, gan seniori. Vecākais kungs dzimis 1939.gadā. Svarīgi, kā pasniedzam mūziku. Uzspiestie skaņdarbi labi neskanēja, jo būtiski, vai mūs pašus aizrauj tas, ko darām. Ja tā ir, to jutīs arī skatītāji un izrādīs atbalstu.”
Ēvalds dzied arī politiski represēto vīru korī “Baltie bērzi”, kā arī ansamblī “Dziesmotā senatne”. Laiku prasa arī saimniecība laukos. Kungs smejas, ka brīvais laiks viņam neesot un lielākais ienaidnieks ir pulkstenis.
Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja, ka pūtēju orķestra “Signāls” 50.jubilejas koncerts “Pilsētas skvērā” notiks sestdien, 23.maijā, plkst. 17 Valmieras Kultūras centrā.
Ieejas maksa 3 eiro. Valmieras kultūras kartes īpašniekiem: 2 eiro. Biļetes iepriekšpārdošanā pieejamas Valmieras Kultūras centra kasē. Tālrunis informācijai: 64207207.