Lasīšanas laiks: 3 min
“Gleznošana ir mans mūžs, strādāju nepārtraukti. Viss nāk un aiziet tālumā, kaut ko no tā atstāju darbos. Ja kādreiz kāds gribēs par mani izveidot izstādi, tad visa radošā dzīve gleznās ir atainota,” portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja gleznotājs Pēteris Postažs. Trešdien, 27. maijā, Valmieras muzeja Izstāžu namā atklāja mākslinieka 75 gadu jubilejas izstādi.
P.Postažs dzimšanas dienu svin ar četrām izstādēm – Alūksnē, Gulbenē, Valmierā un Jelgavā. Vietas nav izvēlētas nejauši – katra no tām māksliniekam ir nozīmīga: Alūksne ir viņa tēva, vecvecāku dzimtā pilsēta, Jaungulbenē sākās mākslinieka gaitas, ar Valmieru, kā mākslinieks pats saka, viņam saistās sentimentālas atmiņas, bet Jelgava ir Pētera Postaža dzimšanas vieta.
Uz jautājumu, cik darbi pasaulē aizgājuši, Pēteris atbildēt nevarēja. No rīta pēc kafijas padzeršanas mākslinieks sāk gleznot.
“Katru dienu strādājot, darbi rodas. Ir jāstrādā! Tas ir visās profesijās, tikai tad būs rezultāts. Nepiekrītu, ka ik pa desmit gadiem jāmaina darbavieta, lai “neapaugtu ar sūnu”. Ja grib ko sasniegt, jāiet viens ceļš,”
uzskata mākslinieks.
P.Postažs gleznas dāvinājis ne tikai Valmieras, bet arī citiem muzejiem, baznīcām un iestādēm. Arī Valmieras pilsētas pašvaldības ēkā pie sienām esošās mākslinieka gleznas iedvesmo, iepriecina, aicina padomāt.
Valmieras muzeja krājumā jau bija 82 Pētera Postaža dāvināti darbi, izstādes atklāšanas dienā tika parakstīts dāvinājuma līgums par vēl 22. Mākslinieks uzsvēra, ka domā strādāt vismaz līdz 80 gadu vecumam, tāpēc darbi, ar ko kādu iepriecināt, vēl taps.
Arī Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks pateicās par dāsnumu un uzsvēra, ka Valmierai ir gods būt vienai no četrām vietām Latvijā, kur apskatāma dižmākslinieka jubilejai veltīta izstāde.
Pēteris Postažs ir arī Valmieras pilsētas Goda pilsonis.
“Gleznas ir mans pārdzīvojums, manas tā brīža idejas. Piemēram, darbs ar velniņu – tur ir atainots māsas dēls Arnis. Bērnībā, kad ciemojās pie mums Zvejniekciemā, savus tolaik garos matus, saslapināja, sagrieza spirālē kā velna ragus un ūdenī biedēja meitenes,”
par mirkļa iedvesmām pastāstīja P.Postažs.
Mākslinieks dzimis 1940.gadā. Gleznotājs. Pedagogs. Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) asociētais profesors. Absolūts profesionālis. Izglītību ieguvis Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā, Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā, papildinājies Pēterburgas Mākslas akadēmijā, Tallinas Mākslas institūtā, studējis vecmeistarus un laikabiedru pieredzi Eiropas un Amerikas nozīmīgākajos un arī mazāk pazīstamos muzejos, kur reizēm glabājas retākās mākslas pērles. Izglītību papildina ikdienas darbs un pati dzīve. Darbarūķis – Cilvēks ar sastrādātām rokām, kas visu prot, saprot un dara pats ar zemniekam piemītošu pamatīgumu, informē Valmieras muzejā.
P.Postažs regulāri rīkojis personālizstādes Rīgā un citās Latvijas pilsētās, piedalījies grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Somijā, Zviedrijā, Itālijā, Vācijā, Austrijā un daudzviet citur. Darbi atrodas Valsts mākslas muzeja un Latvijas Mākslinieku savienības, Krievijas Kultūras ministrijas un Krievijas Mākslas fonda īpašumā, kā arī ļoti daudzās privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs. Valmieras muzeja kolekcijā – 51 glezna.
Māksliniekam jubilejā muzikālu sveicienu sniedza Valmieras Mūzikas skolas audzēknes.
Izstāde apskatāma līdz 28.jūnijam.