Lasīšanas laiks: 3 min
Bērna piedzimšana ir prieka pilns notikums vecāku dzīvē, tomēr laimei nāk līdzi arī pienākumi un grūtības, kad pat tuvākie reizēm nespēj palīdzēt jaunajiem vecākiem tā, kā to bieži vien spēj “PEPmamma”. Kas ir “PEPmamma” un kāda tai nozīme, vairāk sarunā ar vienu no Valmieras “PEPmammām” – “Pūriņu skolas” vadītāju Artu Maseli.
Paralēli “Pūriņu skolas” darbiem tu esi arī “PEPmamma”. Kas ir “PEPmamma” un kādi ir tās pienākumi?
Tā ir pirmā emocionālā palīdzība māmiņām līdz bērna trīs gadu vecumam. Es dodos pie mammām mājas vizītēs. “PEPmamma” uzdevums ir atbalstīt mammu visā, ko viņa dara, viņa nenosoda un nemāca mammu.
“PEPmammai” ir svarīgi, lai jaunā māmiņa ir harmonijā ar sevi, un lai viņa sevi pieņem tādu, kāda viņa ir.
Ideālu mammu nav. “PEPmammai” nav svarīgi, vai mammai ir putekļaina grīda vai nemazgāti trauki. Viņa pievērš uzmanību tikai mammai, viņas vajadzībām.
Kā ar tētiem un viņu vajadzībām?
Reizēm “PEPmammas” atbalsts nepieciešams arī tētim, jo mammas satraukums bieži vien iet caur tēti. Tādos brīžos ir vērts ar tēti parunāties – kāds ir viņa pārdzīvojums, kā viņš pierod pie šīm pārmaiņām ģimenē.
Ir gadījumi, kad tētim nepieciešama atsevišķa vizīte, kurā viņš var beidzot izraudāties.
Reizēm viņam ir ļoti smagi, bet mammas klātbūtnē negrib izrādīt vājumu, jo tētim taču jābūt tam stiprajam balstam. Jāatceras, ka tētis nevar balstīt mammu, ja viņš pats netiek stiprināts.
Kas tevi pamudināja kļūt par “PEPmammu”?
Man pirms un pēc bērna piedzimšanas pašai bija daudz dažādas emocijas, ar kurām centos tikt galā. Iespējams, mana pieredze mani pamudināja pievienoties “PEPmammu” pulkam. Gribēju palīdzēt citiem, vispirms palīdzot sev. Caur “PEPmammas” apmācībām strādāju ar sevi, savām sajūtām, sakārtoju savas emocijas un prātu, lai vēlāk varētu palīdzēt citām jaunajām ģimenēm. Man patīk tas, ko es daru.
Kas ietilpst “PEPmammas” apmācībā?
Tēmu ir ļoti daudz. “PEPmammai” ir jāzina viss, bet zināšanas un padomi tālāk jādod, balansējot uz dažādu specifisku zināšanu robežas. Ir reizes, kad mammai nepieciešams padoms kādā konkrētā jautājumā, bet tikpat bieži mammai vienkārši nav, ar ko parunāties. Arī tur “PEPmamma” palīdz – vienkārši uzklausot.
Kāds ir “PEPmammu” pieprasījums Valmierā?
Valmierā maz cilvēku ir informēti par to, ka arī mūsu pilsētā ir “PEPmammas”, līdz ar to pagaidām pieprasījums ir mazāks, salīdzinot ar Rīgu, kur “PEPmammai” katru dienu ir kāda vizīte.
Kad vecākiem visvairāk ir bijusi vajadzība “PEPmammas” palīdzība?
Bieži vien vecākiem ir grūti lūgt padomu, kad bērns ir dzimis priekšlaicīgi vai kad bērnam ir kādas ģenētiskas nepilnības. Šādos gadījumos “PEPmammu” vajag visvairāk.
Atbalsts ne tikai ģimenei, bet visiem iesaistītajiem ir nepieciešams gadījumos, kad bērns piedzimst nedzīvs vai kuru nākas zaudēt neilgi pēc dzimšanas.
Šāda situācija var ietekmēt pilnīgi visu ģimenes sistēmu. “PEPmamma” var palīdzēt izsērot, jo sēras ir tikai dabisks un nepieciešams process šādos gadījumos. Ja tas netiek darīts, tas paildzina laiku, līdz vecāki būs emocionāli gatavi nākamajam bērniņam. “PEPmamma” – tas nav gluži darbs, tā drīzāk ir misija.