Lasīšanas laiks: 3 min
Piektdien, 30.janvārī, Valmieras Viestura vidusskolā (VVV) notiks grāmatas “”Sprīdītis” Laimīgajā zemē” atklāšanas svētki. Nozīmīgajā 424 lapaspušu grāmatā apkopota Latvijā šobrīd vienīgā oficiālā skolēnu teātra vēsture.
Portāls “Valmieras Ziņas” sarunājās ar Māri Lapsiņu, vienu no grāmatas autoriem, skolotāju, VVV skolēnu teātra “Sprīdītis” absolventu.
Ideja par grāmatu radās jau kolektīva 50.jubilejas gadā, kad, izdodot bukletu, atklājās, cik daudz interesantu dokumentu un fotogrāfiju par skolēnu teātri plašākai sabiedrībai nav pieejami.
M.Lapsiņš stāsta, ka darbs pie grāmatas, tāpat kā teātris, bijis kolektīvās mākslas izpausme. Tādējādi lasāmi daudzu “Sprīdīša” absolventu atmiņstāsti. Tos papildināja laikraksta “Liesma” publikācijas, kurās analītiskā un izsmeļošā veidā sekots līdzi skolēnu teātra attīstībai. Grāmatā atspoguļotas sarunas arī ar šobrīd sabiedrībā zināmiem VVV teātra klases absolventiem.
“Pērn, kad veicu intervijas, dzīvoju pacilājošā noskaņojumā. Sarunas ar absolventiem deva lielu pozitīvu lādiņu. Nobira pat kāda asara. Turklāt skolas teātra lielo nozīmi personības attīstībā uzsvēra visi intervējamie, tostarp Liepājas teātra aktieris Edgars Pujāts, Dailes teātra aktieris Ģirts Ķesteris, Valmieras teātra aktieris Tālivaldis Lasmanis, Liepājas teātra aktrise Anete Berķe, televīzijas un radio raidījumu vadītāja Baiba Sipeniece-Gavare, Leļļu teātra aktieris Jānis Kirmuška un vēl citi.”
Ģirts Ķesteris skolēnu teātri nosaucis par komūnu, kurā visi bija kopā, pat nezinot, kurā klasē katrs mācās. Absolventi ir saglabājuši labas savstarpējās attiecības.
Grāmatas pielikumā hronoloģiski publicēti arī izrāžu nosaukumi un programmiņas, lai katrs, kurš piedalījies skolēnu teātrī, atrastu savu vārdu.
“Sprīdīša” radītājs un ilggadējs režisors bija vēstures skolotājs Zigurds Ķesteris. 1958.gadā direktore Vera Kupče pedagogu ieveda parastā skolas zālē, sakot, ka te var veidot savu teātri. Tā paša gada izskaņā notika jau pirmā izrāde “Pie Sūnu vecīša”.
“Zigurdu Ķesteri visi cienīja. Viņš reizēm bija skarbs, bet vienmēr patiess. Ar savu īpašo dzīves uztveri uz labo pusi palīdzēja mainīties arī skolēniem, jo jāņem vērā, ka Valmierā tolaik sabrauca un bez vecāku uzraudzības kopmītnē uzturējās pusaudži no dažādām Latvijas vietām. Darbs bija nopietns, bet atklāts arī daudz talantu. Viņš bija tēvišķīgi gādīgs, daudz puišiem palīdzēja savākties, lai beigtu skolu,”
par teātra dibinātāju stāsta grāmatas autors M.Lapsiņš.
Arī viņa dzīvi lielā mērā ietekmējis ilggadīgais režisors.
“Pirmo reizi uz Viestura skolas skatuves biju 1967.gadā. Pēc absolvēšanas man piedāvāja skolotāja lomu izrādē “Punktiņa un Antons”. Tad arī dzima ideja, ka nepieciešama absolventu trupa, kas darbojās līdz pat 1983.gadam. Drīz pēc tam patiešām kļuvu par pedagogu, tomēr Zigurdu joprojām uzskatu drīzāk par savu skolotāju, nevis kolēģi.”
Grāmatas nosaukums “”Sprīdītis” Laimīgajā zemē” izvēlēts, jo skolēnu teātris radās un pastāvēja dažādu laimīgu sakritību rezultātā, kā arī par to ir daudz laimīgu atmiņu. Arī tagadējais režisors Roberts Segliņš skolā strādāt sāka laimīgas sagadīšanās rezultātā. Zigurds Ķesteris vēlējies, lai tas ir kāds no absolventiem, stāsta M.Lapsiņš.
Grāmatas autori par atbalstu nozīmīgā darba izdošanā pateicas Valmieras pilsētas pašvaldībai un Taipejas misijai Latvijas Republikā.
Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja, ka 30.janvārī VVV notiks grāmatas atvēršanas svētki.