Lasīšanas laiks: 2 min
Āfrikas cūku mēra (ĀCM) galvenais izplatītājs nav mežacūka, tas ir cilvēks, kurš izved inficētu gaļu vai gaļas produktus no sērgas zonas, portālam “Valmieras Ziņas” informēja Latvijas Mednieku asociācijas (LATMA) izpilddirektors Haralds Barviks.
Pēc viņa teiktā, problēmas rada tādi cūku audzētāji un gaļas pārstrādātāji, kuri neievēro sanitārās normas. “Mežā izmestas sprāgušās cūkas un gaļas pārstrādes atlikumi, diemžēl, ir ikdiena. Šīs lietas jāizskauž saknē. Ar medniekiem, par laimi, šajā ziņā problēmu praktiski nav,” norādīja asociācijas valdes pārstāvis.
Pēc H.Barvika teiktā, atbildība ir jāprasa no tiem, kuri neievēro sanitārās normas. “Kategoriska prasība ir no sērgas zonas neizvest mājas un meža cūku gaļu un blakusproduktus.
Lūgums arī iedzīvotājiem ziņot par visām atrastajām meža cūkām un par cūkaudzetāju un pārstrādātāju Pārtikas veterinārā dienesta (PVD) prasību pārkāpumiem.”
Patlaban mednieki ir aktīvi iesaistījušies ĀCM izplatības ierobežošanā visā Latvijā, jo sevišķi, karantīnas zonā, taču “atmosfēra mednieku vidū ir nospiedoša.
Ir ļoti maza iespēja ,ka ĀCM neizplatīsies visā Latvijas teritorijā.
Mežacūku skaits noteikti ir jāsamazina visā Latvijā, jo sevišķi, sērgas skartajās zonās.”
Pēc H.Barvika teiktā, ir kategoriski jāaizliedz jebkādas dzinējmedības karantīnas zonās, atšaušana veicama tikai uz gaidi vai pieejot, lai pēc iespējas mazāk dzenātu dzīvniekus un tādējādi neveicinātu sērgas izplatību.
LATMA pārstāvis arī atzīmēja, ka 25.jūlijā plkst.18 Rencēnu šautuvē un 29.jūlijā plkst.18 Limbažos kafejnīcā “Mārtiņbode” notiks bezmaksas semināri par ĀCM ierobežošanā īstenojamiem pasākumiem. Semināru organizē LATMA un tajā piedalīsies PVD un Valsts meža dienesta pārstāvji.
Jau ziņojām, ka valdība atbalstījusi ārkārtas stāvokļa izsludināšanu Latvijas pierobežā saistībā ar ĀCM izplatību. Līdz šim kopumā ĀCM vīruss Latvijā apstiprināts 26 mežacūkām un 19 mājas cūkām 11 piemājas saimniecībās.