Lasīšanas laiks: 2 min
Vasara ir laiks, kad daudz pāru viens otram teic jāvārdu. Jaunajiem pāriem ir daudz un dažādas iespējas kā un kur pavadīt savu kāzu dienu. Seno tradīciju piekritējiem Valmieras muzejs piedāvā senlatviešu, tradīcijām bagātu, kāzu programmu, kas jaunā pāra īpašo dienu padarīs vēl neaizmirstamāku, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras muzeja Izstāžu un pasākumu nodaļas vadītāja Guna Medne.
Senlatviešu rituāli ir noteiktas, konkrētas darbības, kas pielūdz aizsardzību, bagātību, pārticību, veselību, auglību un saticību – visu, kas jaunajam pārim ir vajadzīgs.
“Mēs cenšamies iedot kāziniekiem pamatu veiksmīgai kopā dzīvošanai, darbojoties ar simboliem un pamatrituāliem, bez kuriem senos laikos nebija iedomājamas kāzas,”
stāsta G.Medne
Valmieras muzeja kāzu programmā ietilpst tādi atraktīvi senlatviešu rituāli un izklaides, kā “Ģimenes pavarda iekuršana”, “Līdzināšana svētvietā”, “Raganu mēles piesiešana”, “Zīlēšana ugunskurā”, “Līgavas kāzu eglīte”, “Sveicinājuma dziesmas”, “Jaunā pāra dancis”, “Apdziedāšana” un “Mičošanas rituāls pusnaktī”. Muzeju tradīciju kopa “Griezes” lustīgi iekustinās jebkuru kāzu viesi, kā arī pašus goda cilvēkus – līgavu un līgavaini.
Kā portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja G.Medne, iedzīvotājiem vissaistošākais liekas apdziedāšanas rituāls.
“Apdziedam savā stilā, ne tā kā suitu sievas – ar vilkšanu un stiepšanu. Apdziedam visus sākot ar jauno pāri un vedējiem līdz pat ielūgtajiem viesiem.
Mēs cenšamies rituālus pasniegt atraktīvā veidā, lai mūsdienu cilvēkam šķistu interesantas šīs senlatviešu tradīcijas.
Ir viesi, kas ir neizpratnē par to, ko ir iespējams kāzās stundu darīt muzejā, taču pēc šiem rituāliem daudzi ir pateikušies par interesanti pavadīto laiku. Esam novērojuši, ka ar šo lustīgo pasākumu, mēs padarām cilvēkus daudz atvērtākus.”
Šobrīd Valmieras muzejs uzsāk savu 14.kāzu sezonu. 2013.gada sezonā muzejā ar senlatviešu metodēm nosvinēja 49 kāzu rituālus, kuru skaitā bija divu zelta un pa vienai dimanta, rubīna un sudraba kāzu gadadienu atzīmēšana.