Lasīšanas laiks: 4 min
Valmiera lepojas ar savu seno vēsturi, lai gan daudz kas no pagājušo gadsimtu liecībām ir zudis nebūtībā Otrā pasaules kara laikā. Pilsētas centrs tika gandrīz pilnībā nopostīts, taču par laimi saglabājās Sv.Sīmaņa baznīca, pilsdrupas, Vecais ūdenstornis, dažas citas ēkas un arī Vecpuišu parka paviljons, kas ir atguvis jaunu dzīvību, pārtopot par koncertzāli “Valmiera”. Arī pats Vecpuišu parks, kura vēsture aizsākās 1914.gadā, ir piedzīvojis atjaunošanu. Taču Valmierā ir vēl viens parks, kas ir senāks par Vecpuišu parku – tas ir Jāņaparks, kas ir nepelnīti aizmirsts.
Jāņaparku atklāja 1911. gadā līdz ar šaursliežu dzelzceļa līnijas “Smiltene – Valmiera – Ainaži” izveidošanu.
Parku, kas tika izveidots blakus dzelzceļa stacijai “Jāņuparks”, visbiežāk izmantoja saviesīgiem sarīkojumiem (zaļumballēm). Lai uzturētu kārtību, apkārt uzcēla sētu. Parka teritorijā uzbūvēja paviljonu, kurā notika dārza koncerti. Paviljonā varēja iegādāties Kokmuižas alu, porteri un citus atspirdzinājumus. Pēc šaursliežu dzelzceļa izbūves Jāņaparka kvartālā sākās strauja dzīvojamo māju būvniecība.
Pēdējos gados Jāņaparka kvartāls ir piedzīvojis attīstību. Kādreizējās dzelzceļa pārbrauktuves dežuranta mājiņas vietā ir tapis ātrās apkalpošanas restorāns “Hesburger”, paklāju veikala “Reinis” vietā tika uzbūvēts veikals “top!”, bet nepabeigtās daudzstāvu ēkas vietā tapusi automazgātava. Kvartālā jau top un vēl plānoti arī citi objekti. Taču novārtā ir palicis pats parks, kas devis nosaukumu kvartālam.
Kvartālam pašlaik nav centra, tādēļ būtu loģiski, ka par tādu varētu atkal kļūt Jāņaparks. Sakārtojot infrastruktūru un atjaunojot vasaras paviljonu, parks iegūtu jaunu dzīvību. Šeit varētu rīkot dažādus pasākumus – koncertus, tirdziņus, zaļumballes. Parkā varētu izveidot bērnu spēļu laukumu. Vienlaikus svarīgi būtu saglabāt un atdzīvināt vēstures liecības par šaursliežu dzelzceļu, kas savulaik veicināja šī Valmieras kvartāla attīstību.
Diemžēl dzelzceļa pārbrauktuves dežuranta mājiņa “Hesburger” restorāna būvniecības laikā tika nojaukta, nevis pārvesta uz citu vietu, lai saglabātu vēstures liecības. Diezgan grūti būtu izveidot šaursliežu dzelzceļa muzeju bijušās Jāņaparka stacijas ēkā. Pašlaik tā ir pārveidota par dzīvojamo māju ar pieciem dzīvokļiem, no kuriem trīs ir privatizēti. Līdz ar to stacijas ēka, tai piesaistītais zemes gabals un palīgēka ir dzīvokļu īpašnieku kopīpašums. Taču pati ēka ir saglabājusies un to var izmantot kā apskates objektu vismaz no ārpuses, papildinot to ar citām vēstures liecībām parka teritorijā. Piemēram, blakus stacijas ēkai varētu izbūvēt nelielu šaursliežu dzelzceļa posmu, uz kura atrastos lokomotīve ar vienu vagonu. Iespējams, varētu vienoties ar pašreizējiem stacijas ēkas īpašniekiem par izkārtnes stacija “Jāņuparks” atjaunošanu uz nama fasādes, lai tā atgādinātu par stacijas vēsturi. Savukārt parkā pie lokomotīves var uzstādīt informatīvu stendu un audiogidu, kas sniegtu plašāku informāciju.
Kā portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras pašvaldības Attīstības un būvniecības pārvaldes vadītāja Jolanta Brūniņa, šogad plānots izstrādāt parka attīstības vīziju, tādēļ ikviens valmierietis ir aicināts paust savu viedokli par šīs vēsturiskās vietas nākotni.
Kur tad alkoholiķi varēs aiziet iedzert alu? Apkārtējo māju iedzīvotāji arī pašlaik iecienījuši šo parku(aiznesot savus atkritumu maisiņus un bez maksas izmetot urnās).
Jau vairākus gadus man ir ideja par iespējamu tējas namiņa būvi tieši parka vidū lai ikvienam Valmierietim būtu iespēja doties mierīgi pasēdēt un padzert kadu tēju/kafiju prom no ikdienas drūzmas. Šāda veida namiņa izveide vairāk motivētu mūsdienu jaunatni sanākt kopā un atpūsties ārpus mājas.
Yesss, piekrītu! Valmierā tieši tāds tējas/kafijas namiņš trūkst
Varētu izveidot bērnu spēļu laukumiņu un āra trenežierus jauniešiem un vēl kaut ko jauku.
Parks kā tāds tiešām ir aizmirsts.
1. faktors, ka tam nav nekādu apgaismes stabu. Parka teritorijā iziet diezgan liels skaits bērnu (vismaz 70%) un pieaugušo, bet tumšā diennakts periodā tas ir gandrīz necaurskatāms un nevieš uzticību iziet tam normāli cauri.
2. faktors – nepietiekamā skaitā soliņi.
3. Faktors parka teritorijā izveidot vēl vienu ” dzertuves un pasākumu vietu” būtu diezgan apbsurda ideja, jo apkārt ir dzīvojamo māju apbūve un Valmierā ir diezgan daudz citu vietu- estrāde, vecpuišu parks, Valmiermuiža utt, kur ir iespēja veidot visādus nakts pasākumus netraucējot iedzīvotājiem mierīgi atpūsties savā vidē. Iespēja atpūsties, iedzert un mudināt jauniešus satikties, jo redz tur ir kur iedzert nav mūsu vecāku nākotnes vīzija redzēt savus bērnus un iemācīt, ka tas ir tas kas vieš laimi cilvēkos. Iespējams dienas pasākumus tur varētu rīkot, bet ne nakts pasākumus, diez vai kādam patiktu, ka pie Tavas mājas rīko ballīti ar skaļu mūziku, bet Tu nevari pagulēt vai citas lietas darīt. Sanāk piespiedu kārtā būt tai vidē, kurā iespējams nav vēlmes Tev būt klāt.
4. Piekrītu idejai, ka varētu domāt par bērnu nākotni. jo apkārtējo māju rajonā dzīvo diezgan daudz bērni, kuriem nav kur izpausties brīvā laika periodā. bērnu laukums kas būtu domāts lielāka vecuma bērniem sākot no 8 gadi ir tikai pie 5.vidusskolas, bet tāda vecuma bērniem neinteresē bērnu rotaļu laukums, kas ir pie skeitparka vai Daliņos. Tas ir mazo bērniņu laukumiņi un iespēja veikt aktivitātes brīvā dabā. Ļoti labs piemērs ir Siguldas aktivitātes laukums pilsētas centrā, kur ir plaša veida izveidots laukums ar ārā trenažieriem pieaugušiem cilvēkiem.
5. Apkārt parka teritorijai būtu nepieciešam bruģēts ceļš, lai to apbrauktu apkārt ir putekļu jūra un bedru bedres, kā arī estētiski tas nepiesaista apkārtējo uzmanību.
Gadijumā , nav kāda slimīga iecere ,IZCIRST , un nobruģēt ,autostāvvietu ierīkot ? Tā še , jau ierasts :D Acīs naudas skaitītājs . Cik kubu , cik naudas ?
Ja. Bernu spēļu laukums deretu. Varetu ari kadas citas sportiskas aktivitātes norisinaties. Gan piemēram “Eži” varētu ko jauku izdomāt. Viņiem parasti ideju daudz. Varētu būt ari kada dienas kafejnīca bet vēlams bez alkohola. Jo tad tur savaktos kartigs iedzert gribetaju pulks uz kuru gan berniem skatīties nevajadzetu. Vajadzētu veidod pozitivu aktivas atputas vietu. P.s. putekļi gan vasarā iz padaudz no apkartejiem celiem. Ar tiem butu kas jāpadomā. Un protams apgaismojumu. Jo naktis tur tumš un neomuligs.
Silti iesaku konsultēties ar Alivitu Grīvnieku, kurš Alūksnē u.c. ir radījis superīgu krāsaino strūklaku kompleksu. Karstā laikā tās arī atspirdzina gaisu… Varētu arī atsvaidzināt strūklakas kā Cēsīs – kas paceļās tieši no ietves, izgaismotas. Ideāli – āra trenažieri. Tējas-saldējuma namiņš ar iespēju sēdēt arī uz grīdas lielos spilvenos. Maza skatuvīte – āra koncertiem.
Strūklakas netraucētu arī Purva ielas rajonam – tur slapjuma netrūkst. Jāņparkā lūdzu vismaz gaismiņas ierīkot, lai tumšos vakaros var droši uz mājām tikt.
Es arī domāju, ka uzsvars jāliek uz bērniem, ierīkojot sabiedrisku vietu ar rotaļu laukumiem un strūklaku no zemes kas nāk – Cēsīs ir tāda, Ventpilī izkalides parkā ir, pagājušo nedēļu uz Ogri braucām speciāli jauno strūklaku skatīties un tur arī bija strūklu laukumiņš no zemes. Sīkie ar mammām uz turieni kā uz jūrmalu bija sanākuši ar visiem dvieļiem. un kaut kādas kāpelējamas, ložņājamas atrakcijas bērniem arī vajadzētu. Un lielajiem kādu klusāku vietiņu kur pasēdēt, parunāties.
Dažas iepriekš paustās idejas ir baigais fails
Kafijas/tējas namiņš ?! Valmierā ir pa pilno kafejnīcu. Ejiet un dzeriet!
Jaunatni šodien kopā savilkt spēj tikai Whatsups, Tinderis un Hesītis – būsim reāli!
Par āra trenažieriem, labiekārtotiem celiņiem un apgaismojumu piekrītu, bet jautājums, vai būs cilvēku plūsma, kas šo infrastruktūru izmantos?