Lasīšanas laiks: 4 min
Biedrības “Ģimenes Šūpulis” mājas Kauguru pagasta “Jaunpalejās” ir patvērums grūtībās nonākušām topošajām un esošajām māmiņām. Augstākais mērķis ir glābt jauno dzīvību, palīdzot mammai un mazulim būt drošībā, justies aprūpētiem un vajadzīgiem. Ar līdzcilvēku atbalstu tiek labiekārtota ēka un apkārtne, lai durvis oficiāli vērtu augustā. Bet svētība jau saņemta – sagaidīta meitenīte, kurai “Ģimenes Šūpulis” ir ne tikai pirmā mājvieta, bet iespēja mīlestību rast mammas klēpī.
Patvērums, dzimšana un izglītība – “Ģimenes Šūpuļa” mājas pamatakmeņi
“Ģimenes Šūpuļa” idejas autore ir vecmāte, deviņu bērnu mamma Rudīte Brūvere un māksliniece, skolotāja, garīgās un praktiskās aprūpes palīdzības sniedzēja, divu bērnu mamma Irēna Bindemane. Ikdienā ar jaunajām sievietēm kopā ir kāda no mājas mātēm – Laima Sirmā vai Valda Reķe, kuras uzskata, ka pilda šeit izglītotājas, ģimeniskas vides radītājas un padomdevējas pienākumus.
“Šīs jaunās sievietes ir daļa no mūsu sabiedrības, no mūsu Latvijas, un tā ir mūsu visu rūpe un pārbaude cilvēkmīlestībai, cieņai un prasmei dzīvot sadarbojoties. Sniedzot atbalstu šīm sievietēm, mēs rūpējamies arī par mūsu valsts izaugsmi, par demogrāfiju, par dzīves kvalitāti un personības pašrealizāciju,”
stāsta Valda Reķe, Patvēruma mājas vadītāja.
Vienlaicīgi te var dzīvot septiņas grūtībās nonākušas sievietes. “Ģimenes Šūpulī” dod ne tikai patvērumu, kamēr bērniņš sasniedz sešu mēnešu vecumu, bet šajā laikā palīdz apgūt dzīvē nepieciešamās pamatprasmes, rūpes par mazuli un sevi, rada kopības sajūtu un mieru, kā arī meklē iespējas, ko iesākt turpmāk, lai palīdzības saņēmēji neatgrieztos vidē, kurā trūkst ģimeniska atbalsta vai pat iespējams kāds apdraudējums, pastāstīja viena no mājas mātēm Laima Sirmā.
“Mums svarīga ir dabiska un ekoloģiska vide. Kaimiņš uzara pļavu, sākam iekārtot dārziņu. Cenšamies ēst Latvijas zemnieku audzētu pārtiku, dzīvot pēc iespējas tuvāk dabai,”
stāsta Laima Sirmā, izrādot gan nesen iekoptās vagas, gan telpas, kurās, kamēr tās neapdzīvo jaunie iemītnieki, žāvējoties smaržo kumelītes un citas zāļu tējas. Bet istabiņā, kur dzīvo šīs mājas pirmā jaunā māmiņa ar savu atvasi, izkaltētā ziedu bunte ārstnieciska ir pavisam citā veidā.
“Es un Rudīte bijām vienīgie apmeklētāji, kuri apciemoja meiteni slimnīcā pēc dzemdībām. Mūsu dāvinātais ziedu pušķis izkaltēts un ir istabas dekors,”
stāsta Laima.
Plānots, ka iemītnieki pulcēsies nodarbībās, sarunās, sadalīs un pildīs ikdienas pienākumus, dodot iespēju ģimeniskā vidē apgūt pamatprasmes un iepazīt vērtības, kas nepieciešamas bērna veiksmīgai attīstībai un sevis kā personības pilnveidošanai.
“Darām visu, lai bērniņš paliktu kopā ar mammu. Šeit dots patvērums, apgūtas pamatprasmes un iemaņas, kas noderēs turpmāk. Jautājums ir, kas notiek, kad bērns sasniedzis pusgada vecumu. Būtiski, ka mamma nenonāk atpakaļ degradējošā vidē, tāpēc labs variants būtu ģimenes, kas jauno māmiņu ar atvasi varētu uzņemt savā mājā, kur meitenes, palīdzot saimnieciskos darbos, iepazītu ģimenisku atmosfēru un atbalstu, lai vēlāk varētu uzsākt patstāvīgu dzīvi”
skaidro Laima.
Patvēruma māja nav pāraudzināšanas iestāde, te svarīga cieņpilna attieksme, mīlestība un mājas sajūta, kas attīsta jaunajās sievietēs vēlmi pašām darboties, lai uzlabotu savas un atvases dzīves kvalitāti.
“Aicinām kļūt par vienu no 500 ziedotājiem. Ja katru mēnesi katrs no 500 labvēļiem ziedotu sešus vai septiņus eiro, mēs regulāri nodrošinātu patvērumu septiņām mammām un viņu mazuļiem. Protams, lielu atbalstu sniedz arī cita veida ziedojumi. Mums ir brīvprātīgie, kas piedalās ēkas un apkārtnes labiekārtošanā, ziedo dažādas mantas, ir zemnieki, kuri papildu nopirktajam mūsu iepirkumu maisiņā ieliek arī biezpienu un citas veltes, neprasot par to samaksu.”
Svarīga ir dažādu prasmju apgūšana un socializēšanās, tāpēc priecātos arī par labvēli, kurš, piemēram, bez atlīdzības apmāca meitenes izmantot šujmašīnu.
Laima galvaspilsētas dunu iemainījusi pret šīs mājas mieru, klusumu un lauku labumiem.
“Pirms tam darbojos Rīgā un Liepājā Krīzes grūtniecības centrā, apmācīju brīvprātīgos, sniedzu konsultācijas, lai palīdzētu bez atbalsta un padoma palikušām grūtniecēm. Esmu laimīga par piedāvājumu pārcelties uz dzīvi laukos. Uzdevumi, kas norādīti kā mani darba pienākumi, patiesībā sniedz lielu prieku un gandarījumu.”
Mājdzemdības – iespēja, kas “Ģimenes Šūpulī” pieejama jebkuram interesentam
Patvēruma mājā pieejama arī Rudītes Brūveres vecmātes privātprakse un iespēja mazuli laist pasaulē mājdzemdībās, t.i., radības, kuras norit dabiskā ritmā un dinamikā bez iejaukšanās. Iekārtotās telpas ārpusstacionāra dzemdībām ir Valsts Veselības inspekcijas atzītas un pieejamas jebkurai ģimenei. Centrs ir atvērts arī vecmātēm, kuras vēlas nostiprināt ārpusstacionāra dzemdību prakses specifiskās zināšanas un iemaņas.
Jebkuram interesentam tiek organizētas arī mācības un nometnes par tēmām, kas palīdz sagatavoties dzemdībām un bērna aprūpei.
“Ģimenes Šūpulī” atbalstīta arī dūlu kustība – sievietes ne medicīnisks atbalsts citai sievietei gaidību laikā, dzemdībās vai pēc mazuļa nākšanas pasaulē (portāla “Valmieras Ziņas” interviju ar topošo dūlu Litu Dudeli, kura arī darbojas “Ģimenes Šūpulī”, var izlasīt šeit).
Par iespēju atbalstīt patvēruma mājas darbību vairāk var uzzināt biedrības mājaslapā, zvanot 29119593 vai rakstot uz info@gimenes-supulis.lv.
Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja, ka 15.augustā, rīkojot Dārza svētkus, Patvēruma māja tiks atklāta.